Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasaların Yönünü Belirleyecek ABD Enflasyonu Açıklandı

Küresel piyasaların dört gözle beklediği Amerikan enflasyon rakamları açıklandı. Eylül’de beklenen düşüş oldu mu?
Piyasaların Yönünü Belirleyecek ABD Enflasyonu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu haftanın küresel makroekonomik takviminde yer alan en önemli veri geldi. Amerika’nın beklenen enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre dünyanın en büyük ekonomisinde tüketici fiyat endeksi, Eylül’de yıllık bazda yüzde 8,2 oranında artış göstererek, yine beklentinin üzerinde kaldı.

Ekonomistler, Ağustos’ta yüzde 8,3 gelen enflasyonun geçtiğimiz ay yüzde 8,1’e gerilemesini bekliyordu. Ağustos ayında da beklentilerin üzerinde bir artış gerçekleşmişti.

Aylık bazda ise yüzde 0,4 artış gösteren enflasyon, piyasaların yüzde 0,2 beklentisini ikiye katladı.

Bugün gelen veri ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı üzerinde doğrudan etkili olacağı için sadece Amerika değil, tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre gıda ve enerji hariç enflasyon bir önceki aya göre yüzde 0,6, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 oranında arttı.

GCM Yatırım Banner

Enerji Enflasyonunda Düşüş Var

Enerji Enflasyonunda Düşüş Var
Kaynak: ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu

Yıllık değişimlere göre gıda enflasyonu yüzde 11,2, enerji enflasyonu yüzde 19,8 oldu. Gıda grubunda enflasyon aylık bazda yüzde 0,8 artarken, enerjide yüzde 2,1 oranında düşüş gerçekleşti.

Meyve, sebze grubunda fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 1,6, hububat ürünlerinde yüzde 0,9, et, kümes hayvanları, balık ve yumurtada yüzde 0,4, alkolsüz içeceklerde yüzde 0,6 ve süt ürünlerinde yüzde 0,3 oranında artış kaydetti.

Enerji grubunda benzin fiyatları yıllık bazda yüzde 18,2, elektrik yüzde 15,5, akaryakıt yüzde 58,1 ve doğal gaz yüzde 33,1 arttı.

Enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından FED’in bir sonraki toplantıda da agresif faiz artırımlarına devam edeceğine yönelik beklentiler yükseldi. Piyasalar artık 75 baz puanlık artışa ikna olurken, asıl odaklanılması gereken konu, bu durumun ne kadar devam edeceği olmalı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.