Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kritik Enflasyon Öncesi FED’den Karmaşık Sinyaller Geliyor

ABD enflasyonu için nefesler tutuldu. Bugün öğleden sonra açıklanacak rapor öncesinde FED Başkanı Barkin’den gelen yorum, korkuttu.
Kritik Enflasyon Öncesi FED’den Karmaşık Sinyaller Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda ABD’nin Ekim ayı için açıklanacak enflasyon verileri bekleniyor. Tüm dünya, Eylül’de yıllık bazda yüzde 8,2 artan ABD enflasyonunun, Ekim’de nasıl geleceğine odaklanırken ABD Merkez Bankası’ndan (FED) karmaşık mesajlar geliyor.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’in Çarşamba günü yaptığı açıklama kurumun enflasyonla mücadelesinin daralmaya yol açabileceği konusunda endişeleri artırırken New York FED Başkanı Williams’a göre uzun vadeli enflasyon beklentileri iyi haber.

İki FED üyesinin farklı yönde yorumları, kritik ABD enflasyonu öncesinde gelince daha da önem kazandı.

Bununla birlikte Barkin, daralma uyarısının yanında fiyat artışları hakkında iyimser açıklamalar da yaptı. Enflasyon artışının en kötü kısmının geçmiş olabileceğini söyleyen Barkin, şu ifadeleri kullandı:

“Kişisel hipotezim, ön uçta değil arka uçta olduğumuz. Emtia fiyatları soğuyor, tedarik zincirleri gevşemiş gibi görünüyor, fazla harcamalar kısılıyor ve Fed oranları artırıyor.”

GCM Yatırım Banner

Ancak Barkin’e göre yumuşak ve hızla düşen enflasyonun ne kadar etkili olacağı veya FED’in politika faizlerinin ne kadar yükseltilmesi gerektiği belirsizliğini koruyor. Bu arada ekonominin bazı bölümleri daha normal işlese bile, diğerleri pandemi tarafından Fed’in enflasyonla mücadelesini zorlaştıracak şekilde değişmeye devam ediyor.

Barkin, talebi azaltma ve enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürme araçlarının gecikmeli çalıştığını ve günümüz ortamının yapay unsurları tarafından zorlandığını belirtti.

“Sonuç olarak, arz ve talebi tekrar aynı hizaya getirmek, bizden daha fazlasını gerektirebilir, bu da ekonominin geneli için risk yaratır. Normalleşme, düşüşe neden olabilir. Düşüş korkusuyla geri çekilirsek, enflasyon daha da güçlü bir şekilde geri gelir ve daha fazla kısıtlama gerektirir. FED, işlerin kendi kendine yoluna girmesini beklemiyor.” açıklamalarıyla dikkat çekti.

Barkin’in hazırladığı açıklamalar, terminal orana ilişkin sinyal vermese de FED’in enflasyon mücadelesinde başarılı olacağını açıkça ortaya koydu. Kurumun, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürmek için ne gerekiyorsa yaptıklarını söyledi.

Bu arada öğleden sonra 16.30’da açıklanacak kritik rapora ilişkin beklentiler;

  • Ekim’de yıllık enflasyonun yüzde 8,
  • Aylık enflasyonun yüzde 0,6,
  • Çekirdek enflasyonun aylık bazda yüzde 0,5 ve yıllık bazda yüzde 6,5 artacağı yönünde.

Ekonomist Francesco Pesole ise hafta başında yayımladığı notta Ekim enflasyonu önem taşısa da FED’in gelecekteki politika eylemi için kritik olmayacağını söyledi. Ekim raporundaki en önemli göstergenin, yüzde 0,5 oranında gelmesi beklenen aylık çekirdek TÜFE okuması olacağını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.