Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

New York FED Başkanı Williams’a göre Haberler Çoğunlukla İyi

New York FED Başkanı, beklenen konuşmayı yaptı. Williams’a göre ABD’deki uzun vadeli enflasyon beklentileri, iyi haber…
New York FED Başkanı Williams’a göre Haberler Çoğunlukla İyi
HABER GİRİŞ

Bu ayın başında ardışık dördüncü kez 75 baz puan faiz artırımı yapan FED için terminal oran beklentileri yükseltildi. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın mesajları, agresif beklentilerde etkili oldu. Yetkililerden gelen açıklamalar merakla izlenirken bugün odakta New York FED Başkanı John Williams’ın konuşması vardı.

Williams, FED fiyat baskılarını hedefe döndürmek için uğraşırken uzun vadeli enflasyon beklentilerinin göreli istikrarını iyi haber olarak gösterdi.

Williams’ın açıklamaları, Eylül’de yıllık bazda yüzde 8,2 artan ABD enflasyonu için kritik Ekim raporundan bir gün önce geldi. Williams, düşüncesini şöyle açıkladı:

“İyi bir şekilde sabitlenmiş enflasyon beklentilerini korumanın önemi, modern merkez bankacılığının temel ilkelerinden biridir. Ancak kesin anlamı ve geçerliliği yoruma açık olmuştur. Haberler çoğunlukla iyi, ABD’deki uzun vadeli enflasyon beklentileri, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) uzun vadeli hedefi ile geniş ölçüde tutarlı seviyelerde oldukça istikrarlı kaldı.”

Aynı zamanda oran belirleyici FOMC’nin Başkan Yardımcısı olan Williams, konuşmasında enflasyon belirsizliğinin arttığını da söyledi. Ancak Williams’a göre bu sabitlenmemiş uzun vadeli beklentiler nedeniyle değil gibi görünüyor.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan deflasyon bekleyenlerin yüksek payı dahil gelecekteki enflasyon hakkında görüşlerdeki artan farklılık ve bunun gelecek için neye işaret ettiği konusunda daha fazla çalışılması gerektiğini savundu. Deflasyon, fiyat baskılarında doğrudan bir düşüş anlamına gelirken yüksek enflasyon ortamında böyle bir görünüm hakkında endişeler olması şaşırttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.