Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Ne Zaman Duracak? Yanıtlar Powell ile Değişti

Bu hafta dördüncü kez 75 baz puanlık artırım yapan FED için terminal oran tahminleri yükseltildi. FED, ne zaman duracak?
FED Ne Zaman Duracak? Yanıtlar Powell ile Değişti
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların merakla beklendiği ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı, bu hafta açıklandı. FED, Kasım’da faiz oranını dördüncü kez 75 baz puan artırarak 14 yılın zirvesine çıkardı. 3,75-4,00 olan oranlar, borçlanma maliyetlerini 2008 sonrası yeni yükseğe çıkardı.

Yüzde 8’in üzerinde kalan enflasyonu yüzde 2’lik hedefe geri döndürmek için mücadeleyi sürdüren FED, sıkılaşmaya devam edeceğinin sinyalini verdi. Ancak asıl dikkat çeken, faiz sonrasında konuşan FED Başkanı Jerome Powell’ın nihai faiz oranlarının önceden beklenenden daha yüksekte gerçekleşeceği yönünde açıklaması oldu.

Şahin açıklamalarla FED’in faizde zirveyi ne zaman göreceğine ilişkin birçok kurumdan yukarı yönlü değiştirilmiş rakamlar geldi. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını durdurmasının beklendiği seviyeyi temsil eden terminal oran için beklentilerdeki değişiklik dikkat çekti.

FED Faiz Artırımlarını Ne Zaman Durduracak?

Powell’ın şahin tonu sonrasında TD Securities, terminal faiz tahminini yüzde 4,75-5,00 aralığından yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltti. Aynı zamanda 13-14 Aralık’taki politika toplantısında FED’in faizde 50 baz puan artırım yapacağını öngördü.

Aralık ayında TD Securities gibi 50 baz puan artırım bekleyen Nomura ise terminal oran tahminini 25 baz puan artırarak yüzde 5,50-5,75’e yükseltti.

GCM Yatırım Banner

BNP Paribas, Aralık ve Şubat arasında bir politika düşüşünün gelebileceğini düşünürken, enflasyonun bu yılın sonuna kadar yüksek gerektiği göz önüne alındığında gelecek ay 75 baz puanlık bir artışa işaret etti.

Gelecek yılın ilk çeyreğine kadar yüzde 5,25’e ulaşan ve 2023’e kadar bu seviyeyi koruyan oranlar için beklenti paylaştı. Powell’ın Çarşamba günkü yorumlarında daha yüksek bir terminal oranı sinyali verdiğini belirten Barclays, “Artık biraz daha uzun bir yürüyüş döngüsü bekliyoruz” dedi.

Ancak FED’in zirveyi yüzde 5,00-5,25 aralığında göreceği yönünde tahminini değiştirmedi. Aralık’ta 50 baz puan artırım bekleyenler arasında yer alan BofA, terminal faiz oranını gelecek yılın başlarında yüzde 4,75-5,00 aralığında öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.