Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kritik Açıklama Geldi! FED Faiz Kararı Duyuruldu!

Küresel piyasaların günlerdir odaklandığı ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı az önce açıklandı. İşte son dakika gelişmesine dair detaylar...
Kritik Açıklama Geldi! FED Faiz Kararı Duyuruldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların gözünün çevrildiği veriler geldi ve ABD Merkez Bankası (FED) merakla beklenen faiz kararını açıkladı. FED, Kasım ayı toplantısı sonrasında yaptığı duyuruyla faiz oranını 75 baz puan artırma kararı aldı.

FED bu kararla birlikte son dört toplantısında politika faizini 75’er baz puan artırmış oldu.

Böylelikle federal fon oranı son 14 yılın zirvesi olan yüzde 3,75-4,00 aralığına ulaştı. FED’in son altı toplantı sonucunda faizleri artırma kararı alması, 1970 ve 1980’lerde yapılan faiz artırımlarından bu yana en hızlı faiz artırımı serisi oldu.

Faiz Artışı Piyasa Beklentisi Yönünde Oldu

ABD’de Eylül ayında yüzde 8,2 ile beklenti üstü bir enflasyon oranının açıklanmasıyla FED’in agresif faiz artışına devam edeceği beklentisi ağırlık kazanmıştı.

Piyasanın yüzde 80’in üzerinde beklentisi 75 baz puan artış yapılacağı yönündeydi. Dolayısıyla karar, piyasaların beklediği yönde gerçekleşmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Karar Metninde Dikkat Çeken İfadeler

Karar metninde enflasyonun hızın yavaşlatmak için başlatılan agresif sıkılaşma sürecinin son evresine girildiği yönünde bir yönlendirme dikkat çekti.

Faiz artışlarına zaman içinde yüzde 2’lik enflasyon hedefine yeniden ulaşmak adına yeteri kadar sıkılaştırıcı bir seviye adına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

FED’in, hedef aralığındaki gelecek faiz artışlarının hızını belirmede Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) para politikasındaki birikimli sıkılaşmasını dikkate alacağı belirtildi. Para politikasının ekonomik aktivite ve enflasyonu etkilemesindeki gecikmeler ile ekonomik ve finansal gelişmeler ise dikkate alınacak diğer unsurlar olarak sıralandı.

Kararın oy birliği ile alındığı belirtildi. Kurum yetkililerinin enflasyonla mücadele konusunda prensiplere sıkı sıkıya bağlı olduğu, bununla birlikte sıkılaşmanın yarattığı etkiyi görmezden gelmedikleri vurgulandı.

Piyasalar tarafından Aralık ve Şubat ayında gerçekleştirilecek toplantılarda da faiz artırımlarına devam edilmesi ve faizin yüzde 4,75 seviyesine çekilmesi bekleniyor. Art arda dördüncü 75 baz puanlık faiz artışının, yüzde 5’e çıktıktan sonra durması bekleniyor

Piyasa beklentileri arasında ayrıca, FED’in 2024 yılında faiz indirimlerine başlayabileceği tahmini de öne çıkıyor.

FED Başkanı Powell’dan Açıklamalar Geldi

Fed Başkanı Powell, art arda gelen 0.75 baz puanlık faiz artışından sonra bazı açıklamalarda bulundu. “Parasal sıkılaşmayı sürdürmemiz gerekiyor” mesajı veren Powell, çekirdek enflasyonun yüzde 4,1 arttığını ve yüksek enflasyonun satınalma gücünü azaltmakta olduğunu belirtti.

Yüksek mortgage ödemeleri nedeniyle ailelerin borç seviyelerinin arttığını belirten Powell, enflasyonun şu an için yüzde 2 hedeflerinin çok üzerinde seyrettiğini ifade etti.

FED Başkanı açıklamasının devamında “Yeterince sıkılaştırıcı bir faiz politikasıyla belirlemiş olduğumuz yüzde 2 hedefine ulaşmamız gerek” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.