Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon için Tarih Verilirken Koşul Lirada İstikrar

Türkiye’de enflasyon ateşi dinmiyor. Veriler, Ekim’de enflasyonun yüzde 85’i aştığını gösterirken düşüş için tarih verildi. Ancak lirada istikrar, kritik...
Enflasyon için Tarih Verilirken Koşul Lirada İstikrar
HABER GİRİŞ

ING Ekonomisti Muhammet Mercan, Ekim verilerinin ardından yayımlanan notta liradaki istikrarın sürmesine bağlı olarak enflasyonun zirve yapmış olması ve yakın vadede düşmesinin muhtemel olduğunu bildirdi.

Bu arada lira dolar karşısında yatay seyrini sürdürüyor. 7 Ekim’de 18,74 ile rekor kıran dolar kuru, uzun süredir 18,6 etrafında istikrarlı ilerliyor. Mercan, Ekim’de 12 ana TÜFE kategorisinin tamamı enflasyondaki artışa katkıda bulunduğundan, fiyat baskılarının geniş tabanlı kaldığını ancak hafif bir artış olduğunu kaydetti.

Çekirdek enflasyonun ise yüzde 70,4’le rekor dizisini sürdürdüğünü aktardı.

Bununla birlikte Mercan’a göre yüzde 157’yi aşan üretici enflasyonunda, elektrik ile gaz üretiminden gelen ana etki ve devam eden enerji baskılarıyla herhangi bir yavaşlama belirtisi yok.

İleriye dönük olarak, üretici enflasyonu görünümü muhtemelen enerji ve para birimi ile ilgili belirsizlikler tarafından yönlendirilecek. Mercan, enflasyona ilişkin görece iyimser yorumunu şöyle paylaştı:

GCM Yatırım Banner

“Fiyatlama davranışlarındaki bozulma, enflasyondaki yüksek trend ve döviz kuru gelişmeleri dikkate alındığında gelecek yıla ilişkin riskler yukarı yönlüyken, yıllık enflasyonun geçen ay zirve yaptığını ve 2022 sonunda yüzde 70’in altına düşeceğini düşünüyoruz.”

Bununla birlikte maliyet baskıları, artan beklentiler ve destekleyici para politikası duruşunun görünümde daha fazla zorluğa işaret ettiğini savundu.

Bu noktada, geçen ay bir kez daha faizde indirime giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, döngüsünü yüzde 9’luk politika faizi ile tamamlama niyetinin sinyallerini verdiğini vurguladı.

“Dolayısıyla, banka bir sonraki toplantısında muhtemelen 150 baz puanlık bir indirim daha yapacak, ancak ekonomik aktivitenin hızına bağlı olarak daha fazla politika faizi ayarlamasını da göz ardı etmemeliyiz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.