Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi için Kritik Haftada Ralliye Ara Verildi

2022’nin büyük bölümünü yükselişle geçiren dolar endeki için kritik hafta. İki büyük risk beklediği ABD para birimi için tahminler haberde;
Dolar Endeksi için Kritik Haftada Ralliye Ara Verildi
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) geçen hafta bir kez daha 75 baz puanlık faiz artırımı yaparken terminal orana ilişkin beklentiler değişti. Kurumun ne zaman duracağına ilişkin tahminlerin yükseltilme nedeni, FED Başkanı Jerome Powell’ın mesajları oldu.

Küresel piyasalarda şahin FED rüzgarı eserken dolar endeksi yeni haftaya 111 üzerinde başlayıp ilerleyen saatlerde 110,34’e kadar geriledi. Gerileme, piyasaların para politikasına ilişkin daha fazla işaret için duraklamasıyla yönlendirildi.

Tüm gözler, FED’in aşırı ısınan bir ekonomiyi soğutmaya çalışırken finansal koşulları ne kadar daha sıkılaştırabileceğine dair ipuçları için Perşembe günü açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi.

7-11 Kasım haftasının beklenen verilerinde öne çıkan ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporu, piyasaların yönü için kritik önem taşıyor. Eylül’de yüzde 8,2 artan ABD yıllık enflasyonunun Ekim’de yüzde 8,1 artması bekleniyor.

ING’nin günlük notuna göre Ekim ayı enflasyon verileri, bu hafta dolar için iki büyük riskten biriyken diğeri ise yaklaşan ara seçimler.

GCM Yatırım Banner

ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre üzerindeki kontrolünü kaybetmesinin dolar için negatif olabileceği konusunda uyaran ING uzmanı, kısa vadede doların yeniden değerlenmesini beklediklerini söyledi.

Ekonomist Francesco Pesole, kısa vadede yükseliş düşüncesinin nedenini şöyle açıkladı:

“Ekim sonunda başlayan dolar düzeltmesi yaklaşık bir hafta içinde tamamen çözüldü ve bu bize göre makro faktörlerin doların gücünü nasıl desteklediğini ve düzeltmelerin çoğunlukla pozisyon sıkma olaylarıyla ilgili olduğunu gösterdi.”

Aynı zamanda Ekim enflasyonu önem taşısa da FED’in gelecekteki politika eylemi için kritik olmayacağını paylaştı. Ekim raporundaki en önemli göstergenin ise yüzde 0,5 oranında gelmesi beklenen aylık çekirdek TÜFE okuması olacağını ekledi.

Eylül’de yüzde 0,6 artan çekirdek TÜFE için şöyle konuştu:

“Bu, altta yatan fiyat baskılarında daha fazla esnekliğe işaret edecek ve piyasaların Aralık ayında 75 baz puanlık başka bir artırım şansını tamamen terk etmesini engelleyebilir. Beklenti altındaki okumalar, oran beklentilerinde güvercin yeniden fiyatlandırmasını zorlayabilir.”

Ancak ekonomiste göre dolar için daha büyük aşağı yönlü risk, Cumhuriyetçilerin hem Meclis hem de Senato’nun kontrolünü ele alması. Bununla birlikte bölünmüş bir Kongre (Cumhuriyetçilere giden Meclis kontrolü) çoğunlukla fiyatlandırıldı ve dolar üzerindeki etkileri nispeten sınırlı görünüyor.

ING, bu hafta daha fazla döviz volatilitesi beklerken yakın vadeli dolar eğilimini korudu. DXY’nin önümüzdeki haftalarda 113 seviyesinin üzerine çıkacağını öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.