Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi Resesyon Sonrası Beklenti Üstü Büyüdü

Hem yurt içi hem de yurt dışında yoğun olan ekonomik gündemin beklenen verilerinden ABD büyüme rakamları açıklandı. Resesyon sonrası durum ne?
ABD Ekonomisi Resesyon Sonrası Beklenti Üstü Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük ekonomisinde ikinci çeyrekte kaydedilen nihai büyüme verisi, beklenen daralmayı göstermişti. Böylelikle ekonomi, ilk çeyrekte yüzde 1,6 ve ikinci çeyrekte yüzde 0,6 daralmayla teknik resesyona girmişti.

Bugün açıklanan gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) okuması, büyümenin negatiften pozitife döndüğünü gösterdi.

ABD Ekonomik Analiz Bürosu raporuna göre ön okuma, üçüncü çeyrekte GSYİH’nin yüzde 2,6 büyüdüğünü ortaya serdi.
ABD Ekonomi Büyüme 3Ç22
Kaynak: BEA

Beklenti, ilk yarıdaki daralmanın ardından Eylül çeyreğinde yüzde 2,4 büyümeye işaret ediyordu. Beklentiyi aşan büyüme, ihracat, tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırımlar, federal hükümet harcamaları ve eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışları yansıttı. Bunlar konut sabit yatırımı ve özel envanter yatırımındaki düşüşlerle kısmen dengelendi.

Cari dolar GSYİH, üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 6,7 veya 414,8 milyar dolar artarak 25,66 trilyon dolara ulaştı. İkinci çeyrekte ise cari fiyatlarla GSYİH yüzde 8,5 veya 508 milyar dolar artmıştı.

Gayri safi yurtiçi alımlar için fiyat endeksi, ikinci çeyrekteki yüzde 8,5’lik artışa kıyasla üçüncü çeyrekte yüzde 4,6 arttı. Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksi, yüzde 7,3’lük bir artışa kıyasla yüzde 4,2 arttı. Gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, PCE fiyat endeksi yüzde 4,7’lik artışa kıyasla yüzde 4,5 arttı.

GCM Yatırım Banner

Cari fiyatlarla kişisel gelir, üçüncü çeyrekte 291,2 milyar dolar arttı. İkinci çeyrekte 305,7 milyar dolarlık artış olmuştu. Harcanabilir kişisel gelir, ikinci çeyrekte 253,3 milyar dolar veya yüzde 5,7’lik artışa kıyasla, üçüncü çeyrekte 268,3 milyar dolar veya yüzde 6 arttı.

Gerçek harcanabilir kişisel gelir, yüzde 1,5’lik bir düşüşe karşılık yüzde 1,7 arttı. Kişisel tasarruf, üçüncü çeyrekte 626,1 milyar dolar olurken, ikinci çeyrekte 629,0 milyar dolar oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın