Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi 2. Çeyrekte Beklenen Daralmayı Gösterdi

Gelecek yıl resesyonun kesin gözüyle bakıldığı ABD için gayri safi yurt içi hasıla rakamları açıklandı. Veriler beklentileri karşıladı mı?
ABD Ekonomisi 2. Çeyrekte Beklenen Daralmayı Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ekonomik Analiz Bürosu, dünyanın en büyük ekonomisine dair merakla beklenen kritik verileri açıklandı. Amerika’da gayri safi yurt içi hasılanın ikinci çeyrekte nasıl bir tablo çizdiğini ortaya koyan nihai veriler yayımlandı. Buna göre ikinci okumalarda yıllık yüzde 0,6 oranında daralarak, piyasanın beklentisini karşıladı.

Ekonomi çeyreklik olarak bakıldığında ilk okumalarda yüzde 0,9 oranında, ikinci okumalarda yüzde 0,6 oranında daralmıştı. Birinci çeyrekte yüzde 1,6 küçülen ABD ekonomisi, iki çeyrek üst üste daralarak teknik resesyonu garantiledi.

Bugün yayımlanan üçüncü ve son okumaların ihracatta aşağı yönlü bir revizyonla dengelenen tüketici harcamalarında yukarı yönlü bir revizyonu yansıttığı ifade edildi.

ABD 2. Çeyrek Büyüme Verisi
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

Savunma dışı harcamalardaki düşüşün stratejik petrol rezervinden ham petrol satışını yansıttığı, bunun da tüketim harcamalarına karşılık gelen bir düşüşe neden olduğu belirtildi.

Devlet tarafından satılan petrolün özel stoklara girdiği için GSYİH üzerinde doğrudan net bir etkisi olmadığının altı çizildi.

Hem endüstriyel malzemeler kaynaklı mal ihracatında hem de seyahatlerden kaynaklanan hizmet ihracatında artış olması, genel ihracatı yükseltti.

Cari fiyatlarla GSYİH, ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 8,5’e denk gelen 508 milyar dolar artışla 25,25 trilyon dolara yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu