Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi için 2. Tahmin Resesyon Gerçeğini Değiştirmedi

ABD ekonomisi, ilk tahmine kıyasla daha az küçülme gösterse de teknik resesyondan çıkamadı. Habere dair detaylar aşağıda;
ABD Ekonomisi için 2. Tahmin Resesyon Gerçeğini Değiştirmedi
HABER GİRİŞ

ABD Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yayımlanan rapora göre 2022 yılının ikinci çeyreği için ikinci okumada yüzde 0,6 daraldı. Nisan-Haziran dönemi tahmini gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) yukarı yönlü ivme sergileyip yüzde 0,8 düşüş yönündeki beklentiden daha iyi geldi. Ancak revizyon daralmayı engellemedi.

ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6 oranında küçülmüştü. Ülke ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinin ardından ikinci okumada da daralma göstererek teknik olarak resesyona girdi.

Temmuz’da yayımlanan ön tahminde ABD GSYİH’si yüzde 0,9 daralma kaydetmişti.

Bugünkü okumaya göre cari fiyatlarda GSYİH, yıllık yüzde 8,4 oranında 496,2 milyar dolar artarak 24,88 trilyon dolara ulaştı.

ABD Ekonomisi İkinci Çeyrek Ön Tahmin ve İkinci Tahmin
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

Tüketici harcamalarında gıda ve konaklama hizmetlerindeki artış, mallarda yiyecek ve içeceklerdeki azalma ile kısmen dengelendi.

GCM Yatırım Banner

Ülkede kişisel tüketim harcamaları (PCE) söz konusu dönemde tahminlere eşit olarak yüzde 7,1 oranında artış sergiledi. Gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda ise PCE, revize edilmemiş hali ile yüzde 4,4 arttı.

ABD Ekonomisi İkinci Çeyrek Tahmin 2022
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

ABD’nin reel ekonomik faaliyetleri ilk çeyrekteki yüzde 0,1’lik artışa kıyasla ikinci çeyrekte yüzde 0,4 arttı.

Ayrıca ihracatın yüzde 17,6 artmasıyla net ticaretin 2 yıl içinde ilk kez olumlu bir katkı yaptığı söylendi. Bu artışın sanayi malzemeleri, malzemeler ve seyahat öncülüğünde olduğu eklendi.

ABD’nin ithalatı ise yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,8 arttı.

GSYİH’deki düşüşün, ihracat ve tüketici harcamalarındaki artışa rağmen özel envanter yatırımı, konut sabit yatırımı, federal hükümet harcamaları ile eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki düşüşlerden kaynaklandığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın