Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi Üst Üste 2 Çeyrekte Daralma Gösterdi

Amerika Birleşik Devletleri’nde gayri safi yurt içi hasıla, yılın ikinci çeyreğinde büyüme beklentisine karşın küçülme göstererek teknik resesyona girdi.
ABD Ekonomisi Üst Üste 2 Çeyrekte Daralma Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son haftalarda sıklıkla resesyon olasılığıyla gündeme gelen, dünyanın en büyük ekonomisi için beklenen gayri safi yurt içi hasıla rakamları açıklandı.

Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre ABD ekonomisi, 2022 yılının ikinci çeyreğinde, ön tahminlere göre yüzde 0,9 daraldı.

Ön okumalar için piyasanın beklentisi yüzde 0,5 büyüme olurken, yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6 küçülmüştü. Böylelikle üst üste iki çeyrekte daralarak, teknik olarak resesyona girmiş oldu.

Cari fiyatlarla GSYİH ikinci çeyrekte yıllık yüzde 7,8’e denk gelen 465,1 milyar dolarlık artışla, 24,85 trilyon dolara ulaştı
ABD Ekonomisi Daraldı
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

Söz konusu miktar yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,6 oranına tekabül eden 383,9 milyar dolarlık artış kaydetmişti.

GSYİH alımlar için fiyat endeksi, ilk çeyrekteki yüzde 8’lik artışın ardından ikinci çeyrekte yüzde 8,2 daha arttı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde kişisel tüketin harcamaları (PCE) çeyreklik bazda yüzde 1 arttı. Çekirdek PCE yüzde 4,4 seviyesinde kaydedildi.

GSYİH rakamlarındaki düşüşün ihracat ve PCE’deki artışlara rağmen özel envanter yatırımı, konut sabit yatırımı, federal hükümet harcamaları, eyalet ve yerel yönetim harcamaları ve konut dışı sabit yatırımlardaki düşüşlerden kaynaklandığı belirtildi.

Federal hükümet harcamalarındaki düşüşün, savunma harcamalarındaki artışla kısmen dengelenen savunma dışı harcamalardaki düşüşü yansıttığı ifade edildi.

Büyüme Verisi Sonrası Dolar Endeksinde Son Durum

Amerikan Dolar Endeksi, büyüme rakamlarının ardından önce düşüş gösterdi.

Açıklamayla birlikte 106,00 puan sınırına gerileyen endeks, hemen devamında hafif toparlanarak 106,45 puandan işlem görmeye başladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.