Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Harker: Faiz Artırımları Doğru Zamanda Durdurulmalı

FED/Harker, azalan enflasyon ateşi ortasında ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını yavaşlatabileceğini söyledi.
FED/Harker: Faiz Artırımları Doğru Zamanda Durdurulmalı
Yorum

Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker’dan faiz artırımlarına ilişkin güvercin açıklama geldi. Harker’ın söylemlerinin, bugünkü beklenti altı ABD üretici enflasyonunu izlemesi dikkat çekti.

ABD Merkez Bankası (FED) yetkilisine göre politika faizi, enflasyonu kurumun yüzde 2 hedefine doğru yeniden aşağı yönlü bir yola sokmak için yeterince kısıtlayıcı seviyeye geldiğinde, faiz oranı artışları durmalı.

“Enflasyonu aşağı çekmek için tutarlı ve anlamlı bir şekilde hareket ettiğimiz sürece, gerektiğinde artırmaya devam edebileceğimizi düşünüyorum. Ancak bu yol boyunca mantıklı olduğunda ara da verebiliriz.” dedi.

Harker, FED’in faizde illa yukarı ya da aşağı yönlü gitmesi gerekmediğini vurgulayarak gerektiğinde duraksama olması gerektiğini savundu.

Önümüzdeki aylarda, FED’in kümülatif sıkılaştırması ışığında, yeterince kısıtlayıcı bir duruşa yaklaşırken faiz artırımlarını yavaşlatabileceklerini söyledi.

Geçen hafta yaptığı konuşmasına paralel açıklamalarda bulunan FED Başkanı, o zaman da enflasyonla mücadelede faiz artırımlarının hızını yavaşlatma zamanının yaklaştığını dile getirmişti. FED, dünyanın en büyük ekonomisinde 40 yılın yükseğine çıkan enflasyonu dizginlemek için bu ayın başında faizi ardışık 4. kez 75 baz puan artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu