Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de ÜFE Açıklandı! Enflasyon İyimserliği Sürecek mi?

ABD'de enflasyon Ekim'de 9 ayın en düşük seviyesine gerilerken üretici fiyatlarında durum ne? Piyasaların beklediği ABD ÜFE raporu açıklandı...
ABD’de ÜFE Açıklandı! Enflasyon İyimserliği Sürecek mi?
Son Güncelleme: 

14-18 haftasının önemli makroekonomik verilerinden ABD üretici enflasyonu açıklandı. Piyasalarda geçen hafta açıklanan beklenti altı ABD tüketici fiyat endeksinin iyimserliği sürerken üretici fiyat endeksi (ÜFE) de piyasayı olumlu şaşırttı.

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu raporuna göre üretici enflasyonu aylık bazda yüzde 0,4 artış tahminleri yerine yüzde 0,2 arttı. Yıllık bazda da yüzde 8,3 beklentisinden az yüzde 8 artış kaydetti. Çekirdek enflasyon okumaları da piyasa beklentilerinden düşük geldi.

Aylık bazda çekirdek enflasyon Ekim’de yüzde 0,3 artış tahminin şaşırtarak sabit kalırken yıllık bazda da yüzde 7,2 artış beklentisinden az yüzde 6,7 arttı.

Üretici enflasyonu Eylül’de aylık bazda yüzde 0,4 artış ile beklentileri aşmıştı. Rakam yüzde 0,2 artışa revize edildi.  Yıllık bazda da yüzde 8,4 artış tahminini hafifçe aşarak yüzde 8,5 (yüzde 8,4’e revize edildi) seviyesinde gerçekleşmişti.

Gıda ve enerji fiyatlarını dahil etmeyen çekirdek ÜFE aylık yüzde 0,3 (yüzde 0,2’ye revize edildi), yıllık bazda ise yüzde 7,2 (yüzde 7,1’e revize edildi) artmıştı.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Aylık bazda mal maliyeti, benzin maliyetindeki yüzde 5,7’lik artışın etkisiyle yüzde 0,6 ile Haziran’daki yüzde 2,2’lik artıştan bu yana en büyük artışı kaydetti. Hizmet maliyeti ise Kasım 2020’den bu yana ilk düşüş ile yüzde 0,1 geriledi. Akaryakıt ve yağlama yağları perakende fiyatları yüzde 7,7 düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu