Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de ÜFE Açıklandı! Enflasyon İyimserliği Sürecek mi?

ABD'de enflasyon Ekim'de 9 ayın en düşük seviyesine gerilerken üretici fiyatlarında durum ne? Piyasaların beklediği ABD ÜFE raporu açıklandı...
ABD’de ÜFE Açıklandı! Enflasyon İyimserliği Sürecek mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

14-18 haftasının önemli makroekonomik verilerinden ABD üretici enflasyonu açıklandı. Piyasalarda geçen hafta açıklanan beklenti altı ABD tüketici fiyat endeksinin iyimserliği sürerken üretici fiyat endeksi (ÜFE) de piyasayı olumlu şaşırttı.

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu raporuna göre üretici enflasyonu aylık bazda yüzde 0,4 artış tahminleri yerine yüzde 0,2 arttı. Yıllık bazda da yüzde 8,3 beklentisinden az yüzde 8 artış kaydetti. Çekirdek enflasyon okumaları da piyasa beklentilerinden düşük geldi.

Aylık bazda çekirdek enflasyon Ekim’de yüzde 0,3 artış tahminin şaşırtarak sabit kalırken yıllık bazda da yüzde 7,2 artış beklentisinden az yüzde 6,7 arttı.

Üretici enflasyonu Eylül’de aylık bazda yüzde 0,4 artış ile beklentileri aşmıştı. Rakam yüzde 0,2 artışa revize edildi.  Yıllık bazda da yüzde 8,4 artış tahminini hafifçe aşarak yüzde 8,5 (yüzde 8,4’e revize edildi) seviyesinde gerçekleşmişti.

Gıda ve enerji fiyatlarını dahil etmeyen çekirdek ÜFE aylık yüzde 0,3 (yüzde 0,2’ye revize edildi), yıllık bazda ise yüzde 7,2 (yüzde 7,1’e revize edildi) artmıştı.

GCM Yatırım Banner

Aylık bazda mal maliyeti, benzin maliyetindeki yüzde 5,7’lik artışın etkisiyle yüzde 0,6 ile Haziran’daki yüzde 2,2’lik artıştan bu yana en büyük artışı kaydetti. Hizmet maliyeti ise Kasım 2020’den bu yana ilk düşüş ile yüzde 0,1 geriledi. Akaryakıt ve yağlama yağları perakende fiyatları yüzde 7,7 düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.