Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Evans’dan Gelecek Yıl Yüksek Faiz Oranları için Açık Sinyal!

Chicago FED Başkanı Evans, faiz oranlarının yüzde 4,5'in üzerine çıkması gerektiğini söyleyerek son artırımları savundu. Öne çıkanlar aşağıda...
FED/Evans’dan Gelecek Yıl Yüksek Faiz Oranları için Açık Sinyal!
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, bu hafta ABD enflasyonunu bekliyor. Tahminlerin üzerinde bir okuma, ABD Merkez Bankası (FED) için şahin duruşu güçlendirecekken düşük bir okuma aksi yönde etki yaratacak.

Eylül ayında üçüncü kez 75 baz puanlık artırım yapan FED’in Kasım ayında bir kez daha aynı oranda artırım yapması beklenirken Chicago FED Başkanı Charles Evans’dan görüşü destekleyecek açıklamalar geldi.

Chicago FED tarafından yayımlanan konuşmaya göre Evans, Fed’in faiz oranlarını yüzde 4,5’in biraz üzerine yükseltmesi ve enflasyonu düşürmek için bir süre orada tutması gerekeceğini söyledi.

“Önümüzdeki yılın başlarında nominal fon oranının yüzde 4,5’in biraz üzerine çıktığını ve ardından politika ayarlamalarımızın ekonomiyi nasıl etkilediğini değerlendirirken bir süre bu seviyede kalacağını görüyorum.” dedi.

Fed’in son aylarda birbirini takip eden büyük faiz artırımlarını savunan Evans, bununla birlikte çok fazla sıkılaşma riski konusunda da uyardı.

GCM Yatırım Banner

“Aşırıya kaçmak da maliyetli ve kısıtlayıcı politikanın gerçekte nasıl olması gerektiği konusunda büyük bir belirsizlik var” ifadelerini kullandı. Ağustos’ta yüzde 8,3 ile beklentilerin üzerinde gelen enflasyon için Evans, şöyle konuştu:

“Federal Rezerv, enflasyonu yüzde 2’lik ortalama hedefine döndürmeye kararlıdır. Bunu yapmak için, oranları daha da artırmamız ve ardından bir süre bu duruşu korumamız gerekeceğini düşünüyorum. Elbette, politika için ileriye dönük kesin yol, ekonominin gelişimine ve görünüme yönelik risklere bağlı olacaktır.”

Evans, enflasyonu düşürmek için muhtemelen sürekli bir kısıtlayıcı para politikası, trendin altında büyüme ve işgücü piyasası koşullarında bir miktar yumuşama olması gerekeceğini dile getirdi. “Ancak enflasyonu yüzde 2 hedefimize geri döndürmek için bu gerekli.” diyerek devam etti.

Bugün enflasyonu en büyük endişeleri olarak göstererek yüzde 2 hedefine mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

FED’in takibindeki ABD tarım dışı istihdamına da atıfta bulunan Evans, son verilerde işgücü piyasasının yavaşladığına dair işaretlere rağmen enflasyonun yüksek kaldığını belirtti.

“Eğer hanehalkları ve işletmeler, ücret ve fiyatlardaki büyük artışların yeni norm olduğunu düşünmeye başlarsa ve bu beklentileri karar alma süreçlerine dahil ederse, enflasyonu dizginlemek çok daha zor olacaktır” ifadeleriyle endişelerini anlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.