Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Takibindeki ABD Tarım Dışı İstihdamda Artış Yavaşladı

Haftanın en önemli ekonomik verilerinden ABD iş gücü rakamları açıklandı. FED’in takibindeki veriler, ne yönde geldi?
FED’in Takibindeki ABD Tarım Dışı İstihdamda Artış Yavaşladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED) ve küresel piyasalar tarafından izlenen iş gücü istatistikleri yayımlandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu raporuna göre tarım dışı istihdam Eylül’de 263 bin arttı. Beklenti 250 bin artışa işaret ediyordu.

Ağustos’ta 300 binlik beklentileri aşan tarım dışı istihdam 315 bin artmıştı. İşsizlik ise yüzde 3,7’ye yükselmişti.

Eylül okuması, 2021 yılının Nisan ayından bu yana en az artışı işaretledi. Aynı zamanda yüksek faiz oranları ve fiyatların ekonomi üzerinde ağırlık yaratmaya başlamasıyla, yılın ilk sekiz ayındaki ortalama 420 binden bir düşüşe işaret etti.

Boş zaman ve konaklama (83 bin) ve sağlık hizmetlerinde (60 bin) kayda değer iş kazanımları meydana gelirken, profesyonel ve ticari hizmetler (46 bin) ve imalat (22 bin) için büyük iş kazanımları bildirildi.

Eylül’de işsizlik yüzde 3,5’e geriledi. İş gücüne katılım oranı yüzde 62,3 oldu. Bugünkü veriler, Eylül’de 75 baz puanlık artırım yapan FED’in yönü için önem taşıyor.

GCM Yatırım Banner

Ekonomist Mohamed El-Erian, ABD iş verileri öncesindeki yorumunda, ekonomi için iyi haberlerin (istihdam yaratmada güçlü rakamlar ve hızlı ücret artışı) hisse senetleri ve tahviller için kayıplara dönüşeceğini söyledi. Aksi durumda ise tam tersinin olacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.