Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Daly: Enflasyonda Zafer için Çok Erken

San Francisco Federal Rezerv Başkanı Mary Daly, daha sıkı para politikasının enflasyonun hızının düşürülmesine yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıntılar geliyor...
FED/Daly: Enflasyonda Zafer için Çok Erken
HABER GİRİŞ

San Francisco Federal Rezerv Başkanı Mary Daly para politikası ve enflasyonla mücadeleye dair açıklamalarda bulundu. Daly açıklamasında, daha sıkı para politikasının enflasyonun hızının düşürülmesine yardımcı olduğunu ancak politika yapıcıların kendilerini fazla rahat hissetmeleri gereken bir seviyeye getirmediğini söyledi.

FED yetkilisi, enflasyonla ilgili haberlerin oldukça iyi ve bunu göz ardı etmemeleri gerektiğini belirterek, zafer ilan etmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Yorumlar, FED Başkanı Jerome Powell’ın kendisinin ve diğer yetkililerin politikanın enflasyonu yüzde 2 hedefine indirecek kadar sıkı bir noktaya ulaştığından “emin olmadıklarını” söyleyerek finansal piyasaları korkutmaya yardımcı olmasından bir gün sonra geldi.

Daly, FED’in politikayı yeterince kısıtlayıcı kritere getirme işini, ata binen ve dizginlerin duracak kadar geri çekilip çekilmediğini anlamaya çalışan birine benzetti.

FED yetkilisi, “Ekonomide enflasyonu düşürmek için yeterli düzeyde kısıtlamaya sahip olduğumuzdan gerçekten emin olmak için verileri izlememiz ve ekonominin yavaşlayıp yavaşlamadığını görmemiz gerekecek.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

2024′te FOMC üyesi olacak Daly, faizlerin geleceğine ilişkin bir pozisyon taahhüt etmedi. Buna karşın FED’in gelen verileri değerlendirip ona göre hareket edebileceği bir yerde olduğunu söyledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi geçen hafta üst üste ikinci toplantısında faiz oranlarını sabit tutmaya karar verdi. FED’in gösterge borçlanma seviyesi son 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,5 aralığında kalmayı sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın