Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Collins: Niyetimiz Büyük Bir Gerileme Değil!

Boston FED Başkanı, istihdamı etkilemeden enflasyonu kontrol altına alma konusunda umutlu. Ancak yapılacak daha çok iş var…
FED/Collins: Niyetimiz Büyük Bir Gerileme Değil!
HABER GİRİŞ

Bu ay açıklanan enflasyon verileri, ABD fiyat artışlarında dizginlenmenin etkilerini gösterdi. Beklenti altı tüketici ve üretici enflasyonu, ABD Merkez Bankası’nın (FED) sıkılaşmasına ilişkin endişeleri hafifletirken yetkililer de güvercin açıklamalarda bulunuyor.

Boston FED Başkanı Susan Collins ise duruşunun çok fazla değişmediğine işaret etti. Bugünkü konuşmasında politika yapıcıların istihdama çok fazla zarar vermeden enflasyonu dizginleyebileceklerine olan güvenini dile getirdi.

Collins, iş gücü piyasası konulu Boston Fed konferansı için hazırladığı konuşmasında, “Faiz oranlarını artırarak ekonomiyi yavaşlatmayı ve iş gücü talebini arz ile daha iyi bir dengeye getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Niyet önemli bir gerileme değil. Ancak fiyat istikrarını yeniden sağlamak, şu anki zorunluluk olmaya devam ediyor ve yapılacak daha çok iş olduğu açık.” ifadelerini ekledi.

Enflasyonu düşürmenin önemine dikkat çeken Collins, FED’in hamlelerinin bir bedeli olabileceğini kabul etti. 13-14 Aralık’ta toplanacak Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) oy verme hakkına sahip üyesi olan Boston FED Başkanı, iş gücü piyasasını yeniden tesis etmenin bir yolu olduğunu konusunda iyimser konuştu.
Ancak daha büyük bir gerilemenin riskleri konusunda gerçekçi kaldı.

GCM Yatırım Banner

Piyasalar, geçen hafta enflasyon artış hızının yavaşladığını gösteren verilerle biraz umutlansa da Collins, “son veriler, yeterince kısıtlayıcı olmanın ne anlama gelebileceği konusundaki düşüncemi ve kararlılığımı azaltmadı” dedi.

Bu noktada Christopher Waller ile örtüştü.

Faiz artış hızının yavaşlayabileceğini söyleyenler arasındaki ABD Merkez Bankası (FED) Guvernörü Christopher Waller, enflasyonla mücadelede mantıklı olduğunda ara verilebileceğini savunurken henüz çok erken uyarısında bulundu.

Ekim verilerine atıfla, “Tüketici fiyatlarındaki bu yavaşlamanın ne kadar devam edeceğini bilmiyorum. Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde aşağıya doğru yöneldiği sonucuna varmak için çok erken.” dedi.

Collins de FED’in enflasyonu makul bir süre içinde yüzde 2 hedefine geri döndürme konusunda kararlı duruşunun değişmediğini savundu. “Ancak enflasyon düşük ve istikrarlı olduğunda genel olarak ekonomi ve özel olarak da iş gücü piyasası tüm Amerikalılar için iyi çalışabilir” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın