Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolarda Temiz Bir Eğilim Yok! 2023 Oynak Geçecek

Dolar endeksi, ABD enflasyonundaki düşüşle sert gerilerken 2023 için beklentiler değişti. Son zayıflık, ayı piyasası için başlangıç mı?
Dolarda Temiz Bir Eğilim Yok! 2023 Oynak Geçecek
HABER GİRİŞ

Eylül sonunda 114,78 ile son 20 yılın rekorunu kıran ABD dolar endeksi (DXY), geçen hafta başlattığı düşüşü sürdürüyor. Ana yönlendirici ise enflasyonda beklenti altı gerileme.

10 Kasım’da açıklanan ABD’nin Ekim ayı enflasyonu, tüm göstergelerde tahminlerden az artış gösterirken dünkü üretici fiyat endeksi raporu benzer şekilde piyasaları şaşırttı. Açıklanan enflasyon verileri, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımlarında hız azaltabileceğini düşündürürken dolardaki sıkılaşma desteğinin etkisi azaldı.

Dün 105,34 ile 3 ayın dibini gören dolar endeksi, bugün 105,86-106,78 aralığında hareket ediyor.

Bir haftada yüzde 4 düşen dolar endeksi, bir ayda da yüzde 6’nın üzerinde kayıpta duruyor.
Dolar Endeksi 106
Kaynak: MarketWatch

Yatırımcılar, doların son yılların yükseklerinden düşmesini merakla izlerken uzmanlar 2023 için beklentileriyle dikkat çekti. ING uzmanları tarafından yayımlanan nota göre doların bir süre daha güçlü kalabileceği düşünülse de 2023 döviz görünümdeki ana mesaj, daha az döviz trendi ve daha fazla oynaklık beklemek. Notta şu ifadelere yer verildi:

“2021 yazından bu yana yaklaşık yüzde 25 yükselen dolar, son zamanlarda oldukça sert bir düşüş yaşadı. 2023 için soru, bunun yeni bir ayı trendinin başlangıcı mı yoksa doları bu yükseklere çıkaran faktörlerin hala söz sahibi olup olmadığı mı?”

GCM Yatırım Banner

2023’te koşulların, temiz bir dolar trendi için uygun görünmediği belirtilirken dolarda riske dayalı bir düşüş de riskten kaçınmayla bir rallinin de görünmediği aktarıldı. Bununla birlikte ING’ye göre ö-merkez bankalarının daha yüksek politika faizleri ve küçülen bilançolar yoluyla likidite koşullarını sıkılaştırması, finansal piyasalarda zaten var olan likidite sorunlarını yalnızca şiddetlendirecek. Volatilite de yüksek kalacak.

ING, en likit döviz çifti olan EUR/USD’nin 2022’deki küresel döviz trendlerinin büyük bir itici gücü olduğu göz önüne alındığında, 2023 EUR/USD görünümünü ele aldı. EUR/USD’nin 0,80’de işlem görebileceği sürekli kriz senaryosundan 1,20’ye yakın olabileceği güvenli ve sağlam bir senaryoya değişkenlik gösterdiği aktarıldı.

FED’in faiz oranlarını 2023’ün başlarında yüzde 5,00’e çıkaracağına dair genel görüş, Almanya’da resesyon, nispeten zayıf Çin büyümesi ve hala zorlu bir hisse senedi ortamı göz önüne alındığında, temel beklenti daha yumuşak EUR/USD’de.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.