Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi İlk Çeyrekteki Daralması ile Resesyona Girdi

Euro Bölgesi ekonomisi, artan faiz oranlarının da etkisiyle beklentilerin altında büyüme bildirdi. Ayrıntılar geliyor…
Euro Bölgesi İlk Çeyrekteki Daralması ile Resesyona Girdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Euro Bölgesi yüksek enflasyon ve Avrupa Merkez Bankası’nın sıkı faiz politikasının gölgesinde, ilk çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Eurostat tarafından paylaşılan ön sonuçlara göre, Euro Bölgesi ilk çeyrekte yüzde 0,1 oranında daraldı. Ekonomistlerin beklentisi daralma ya da büyüme olmayacağı yönündeydi.

2022’nin dördüncü çeyreğinde de GSYİH yüzde 0,1 oranında daralmıştı. Böylece iki çeyrek üst üste daralma yaşandı ve ekonomi teknik olarak resesyona girmiş oldu. Resesyon, iki çeyrek üst üste ekonomik daralma olarak tanımlanıyor.

Euro Bölgesi ekonomisi büyüme grafiği
Kaynak: Eurostat

Euro Bölgesi’nde en büyük daralma yüzde 4,6 ile İrlanda’da yaşandı. Onu yüzde 2,1 ile Litvanya ve yüzde 0,7 ile Hollanda takip etti. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya yüzde 0,3 oranında küçüldü ve resesyona girdi.

Polonya yüzde 3,8 ile bir önceki çeyreğe göre en yüksek GSYİH artışını kaydederken, onu yüzde 2 ile Lüksemburg ve yüzde 1,6 ile Portekiz izledi.

Avrupa ekonomisi, enerji ve gıda fiyatlarını yükselten Ukrayna savaşının neden olduğu ekonomik bozulmadan olumsuz etkileniyor. Bu durum Avrupa Merkez Bankası’nın yüksek enflasyonla mücadele etmeye çalışırken bir dizi faiz artırımlarını beraberinde getirdi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası geçen ay yaptığı son toplantıda da 25 baz puanlık faiz artırım kararı aldı ve oranları yüzde 3,75 seviyesine çıkardı. Euro Bölgesi’nde Mayıs ayı enflasyonu ise yıllık bazda yüzde 6,1’e geriledi ve 15 ayın en düşük seviyesi görüldü.

ECB enflasyon hedefi olarak yüzde 2 seviyesini gösteriyor ve daha fazla faiz artırımı yapabileceğinin sinyalini veriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.