Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi’nde Mayıs Enflasyonu 15 Ayın Düşüğünde

Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasında belirleyici olan Euro Bölgesi çekirdek enflasyon yüzde 5,3′e geriledi. Detaylar haberde;
Euro Bölgesi’nde Mayıs Enflasyonu 15 Ayın Düşüğünde
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin Mayıs ayı yıllık manşet tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporunu açıkladı. Rapora göre Nisan’da yüzde 7 olan Euro Bölgesi yıllık enflasyonu, Mayıs ayında yüzde 6,1’e geriledi. Piyasa beklentileri ise bölgedeki enflasyonun yüzde 6,3’e gerilemesi yönündeydi.

Enflasyon oranı Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik hedefinin üzerinde kalmasına rağmen, Şubat 2022’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

ECB’nin enflasyon hedefinin çok üstünde gelen rakamı değerlendiren yatırımcılar ise bankanın enflasyon hedefi için gelecek toplantılarda iki faiz artış daha yapacağını öngörüyor.

Enerji ve gıda hariç çekirdek enflasyon Mayıs ayında beklentilerin üzerinde düşerek Nisan’daki yüzde 5,6′lık değerinden yüzde 5,3′e geriledi. Enerji fiyatlarındaki düşüş, Avrupa’daki enflasyonun gerilemesinde ise etkili oldu.

Eurostat verilerine göre gıda enflasyonu Nisan’daki yüzde 13,5’ten Mayıs’ta yüzde 12,5’e geriledi. Hizmet enflasyonu Nisan’daki yüzde 5,2’den Mayıs’ta yüzde 5’e, sanayi ürünleri enflasyonu ise Nisan’daki yüzde 6,2’den Mayıs’ta yüzde 5,8’e düştü.

Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun ana bileşenleri incelendiğinde en yüksek yıllık enflasyonun yüzde 12,5 ile gıda, alkol ve tütün ürünlerinde olduğu kaydedildi. Daha sonra sırasıyla yüzde 5,8 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 5 ile hizmetler izledi. Buna karşı enerji ürünlerinde enflasyon yüzde 1,7’ye geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu