Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Faiz Kararını Açıkladı: Sıkılaştırma Döngüsü Sürüyor

Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi için beklenen faiz kararını açıkladı. Banka beklentilerle paralel hareket etti ve oranları artırdı.
ECB Faiz Kararını Açıkladı: Sıkılaştırma Döngüsü Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından bu hafta takip edilecek önemli verilerden Euro Bölgesi için faiz kararı Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından açıkladı. ECB piyasa beklentileri ile paralel olarak 25 baz puan faiz artırımı gerçekleştirdi ve fon oranını yüzde 3,75 seviyesine çıkardı.

ECB geçen yılın Temmuz ayından bu yana her toplantıda faiz artırım kararı aldı. Alınan son faiz kararı, yakın zamanda açıklanan Euro Bölgesi Nisan ayı enflasyon rakamlarının ardından geldi. Euro Bölgesi enflasyonu geçen ay yıllık bazda yüzde 7.0 olarak gerçekleşti.

ECB tarafından alınan faiz kararına ilişkin açıklamada, enflasyon görünümünün, uzun zamandır yüksek kalmaya devam ettiği belirtildi. Gelen son verilerin, bir önceki toplantıda oluşturulan orta vadeli enflasyon görünümü değerlendirmesini geniş ölçüde desteklediği kaydedildi.

Manşet enflasyonun son aylarda düştüğü, ancak altta yatan fiyat baskılarının güçlü olmaya devam ettiği ifade edildi. Geçmiş faiz artışlarının güçlü bir şekilde Euro Bölgesi finansmanını etkilediği ve reel ekonomide belirsizlik yaratmaya devam ettiği kaydedildi.

ECB gelecekte alacağı kararların, faiz oranlarını, enflasyonu yüzde 2 olan orta vadeli hedefe dönüşünü sağlamak için yeterince kısıtlayıcı seviyelere getirilmesini ve gerekli olduğu sürece bu seviyelerde tutulmasını sağlayacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

ECB enflasyonun orta vadedeki hedefine geri dönmesini sağlamak ve para politikası aktarımının düzgün işleyişini korumak için yetkisi dahilindeki tüm enstrümanlarını ayarlamaya hazır olduğunu belirtti. Alınan son karar dün ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizleri 75 baz puan artırmasının ardından geldi.

FED son adımı ile faizleri 16 yılın en yüksek seviyesine taşıdı. Açıklamada planlandığı gibi bilanço daraltmaya devam edileceği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.