Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Nisan’da Beklendiği Gibi Hafif Yükseldi

Avrupa Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı öncesinde, Euro Bölgesi için Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı.
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Nisan’da Beklendiği Gibi Hafif Yükseldi
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi için Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Ön sonuçlara göre Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon yüzde 7.0 olarak gerçekleşti. Beklenti enflasyonun bu oranda gerçekleşeceği yönündeydi.

Mart ayında yüzde 6,9 olarak açıklanan veri, aylık bazda yüzde 0,7’lik yükselişi temsil ediyor. Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon, Mart ayındaki yüzde 5,7′ye kıyasla Nisan’da yüzde 5,6 olarak açıklandı.

Euro Bölgesi enflasyon tablosu
Kaynak: Eurostat

ECB için umut verici bir gelişme olarak, işlenmiş gıda, alkol ve tütün enflasyonunun tam bir puan yavaşlayarak yüzde 14,7’ye gerilemesi, gıda fiyatlarında uzun zamandır beklenen bir dönüşün artık gerçekleşebileceğine işaret ediyor.

Hizmet enflasyonu yüzde 5,1’den %5,2’ye yükseldi ancak diğer bir önemli segment olan enerji dışı sanayi malları fiyat artışı yüzde 6,6’dan yüzde 6,2’ye geriledi.

En son rakamlar, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yeni bir para politikası kararı açıklamasına birkaç gün kala geldi. Piyasa oyuncuları, merkez bankasının faiz oranlarını 50 mi yoksa 25 baz puan mı artıracağını tartışıyor. ECB, son altı toplantısının her birinde faiz oranlarını en az 50 baz puan artırdı.

GCM Yatırım Banner

Tahminler bu haftaki toplantıda 25 baz puanlık bir faiz artırımı geleceği yönünde. Merkez bankası ana oranını -yüzde 0,5′ten sıfıra getirdiği Temmuz 2022′de mevcut yürüyüş yoluna girdi. ECB’nin ana oranı şu anda yüzde 3 seviyesinde.

Tutarlı oran artışlarına rağmen, enflasyon ECB’nin yüzde 2′lik hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Uluslararası Para Fonu tarafından geçen hafta yayınlanan tahminler, manşet enflasyonun 2025 yılına kadar ECB’nin hedefinin çok üzerinde kalmaya devam edeceği yönündeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın