Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enerji Şirketi Uniper’in Kamulaştırılmasında Sona Yaklaşıldı

Küresel çapta etkili olan krizde ayakta kalmaya çalışan Alman enerji devi Uniper'den son haber geldi. Hükümet çok yakında açıklayacak. İşte detaylar...
Enerji Şirketi Uniper’in Kamulaştırılmasında Sona Yaklaşıldı
Yorum

Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle uzun süredir enerji kriziyle mücadele eden  Uniper’in hükümet tarafından kamulaştırılmasında sona yaklaşıldığı açıklandı.

Bloomberg’in haberine göre olayla ilgili bilgisi olan kaynaklar, hükümet ile ana hissedar Finlandiyalı Fortum Oyi arasında geçici bir anlaşmaya varıldığını aktardı. Sözleşmelerin imzalanmadığını fakat hükümetin yakın bir zamanda duyuruda bulunacağı belirtildi.

Hükümetin Fortum’un kontrol hissesini nispeten düşük bir fiyata satın almayı düşündüğü belirtildi. Sonrasında bir sermaye artışı yoluyla şirkete milyarlarca euro verileceği bildirildi.

Zarar 100 Milyon Euro’ya Dayandı

Rusya’nın Almanya’ya giden ana boru hattının kesilmesiyle Uniper, alternatif tedarik sağlamak zorunda kaldığı ifade edildi. Bundan dolayı Uniper CEO’su Klaus-Dieter Maubach, günde 100 milyon Euro’ya kadar zarara uğradığını söyledi.

Son 3 aydır Alman enerji şirketi kötü haberlere gündemde yer alıyordu. Alman hükümeti, küresel çapta etkili olan enerji krizinden olumsuz etkilenen şirketin, kurtarma paketi kapsamında yüzde 30 hissesine sahip olmuştu.

Son olarak bu ayın başlarında şirketin CEO’su Maubach, sonbahar ve kış boyunca fiyatların sürekli olarak artmasından dolayı en kötü durumun yaklaştığı konusunda uyardı. Fiyatlardaki bu artışın nasıl düzeleceği konusunda sorumluluk alan herkesle tartışma yapılması gerektiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu