Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zor Durumdaki Alman Enerji Devi Uniper’e Yardım Eli Uzandı

Rusya'nın arzı sıktığı dönemde yaşadığı mali zorluklar nedeniyle Alman hükümetinden yardım talebinde bulunan Uniper'e ilk yardım eli uzandı! Detaylar haberde;
Zor Durumdaki Alman Enerji Devi Uniper’e Yardım Eli Uzandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Alman hükümeti, güç durumdaki enerji şirketi Uniper’i 15 milyar euro (15.24 milyar dolar) devlet yardımı anlaşmasıyla kurtarmayı kabul etti.

Almanya, kurtarma paketi kapsamında Finlandiya merkezli Fortum’un ülkedeki bağlı ortaklığı olan Uniper’in yüzde 30 hissesine sahip olacak.

Kapsamlı Bir Kurtarma Paketi Üzerinde Anlaşma Sağlandı

Uniper’deki payı anlaşma doğrultusunda yüzde 80’den yüzde 56 civarına gerileyecek olan Fortum’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, Uniper ve Alman hükümetinin finansal rahatlama sağlamak için “kapsamlı bir istikrar paketi” üzerinde anlaştıkları ifade edildi.

Fortum, Uniper’in zararının 9 milyar euroyu aşması halinde, Alman hükümetinin daha fazla destek sağlamaya hazır olduğunu da belirtti.

Fortum CEO’su Markus Rauramo ise anlaşmaya dair “Sağlam önlemler gerektiren eşi benzeri görülmemiş bir enerji krizi yaşıyoruz. Yoğun ama yapıcı müzakerelerin ardından, ilgili tüm tarafların çıkarı doğrultusunda kabul edilebilir ve beklentileri karşılayan bir çözüm bulduk” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Şirket hisseleri, anlaşma açıklandığında başlangıçta yükselse de ardından keskin bir düşüş yaşadı. Hisseler, yaklaşık bir saat sonra yüzde 21’den fazla düşüşle işlem görüyordu.

Uniper, Kurtarıcı Önlemler Alınması için Harekete Geçmişti

Uniper, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da giderek yükselen enerji faturaları nedeniyle alarm durumuna geçen ilk enerji şirketi olmuş ve bu ayın başlarında hükümet desteği için bir kurtarma başvurusunda bulunmuştu. Almanya’nın en büyük gaz ithalatçısı olan şirket, Rusya’dan gelen boru hatlarındaki büyük ölçüde azalan ve fiyatların yükselmesine neden olan akışlardan büyük oranda etkilenmekteydi.

Rusya’nın Avrupa’ya gaz arzı, bu yılın başlarında Ukrayna’yı işgalinden ve ardından Batı’nın Moskova’ya uyguladığı yaptırımlardan bu yana giderek düştü.

Fortum’a göre Uniper, Haziran ortasından bu yana Rus gaz devi Gazprom’dan “taahhüt edilen gaz hacimlerinin yalnızca bir kısmını” alabildi. Bu durum şirketi çok daha yüksek spot piyasa fiyatlarından gaz satın almak zorunda bıraktı. Fortum, sonuç olarak bunun Uniper’in mali durumu için ciddi sonuçları olduğunu bir süredir ortaya koyuyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın