Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Enerji Devi Uniper Zor Durumda! Yardım İstediler

Alman enerji firması Uniper, Rusya'nın arzı sıktığı dönemde mali zorluklar nedeniyle Alman hükümetinden yardım talebinde bulundu. Detaylar haberde;
Alman Enerji Devi Uniper Zor Durumda! Yardım İstediler
HABER GİRİŞ

Rusya’nın gaz dağıtımlarına kısıtlama getirmesi nedeniyle yüklenen ek maliyetler karşısında alarma geçen ilk Alman enerji şirketi Uniper oldu.

Fortum’un bir yan kuruluşu olan Alman enerji şirketi, aşırı mali sıkıntı girdabına girilmesinin ardından hükümete bir kurtarma başvurusunda bulundu.

Ülkenin enerji tedarikinde önemli bir yere sahip olmasının yanında birçok belediye hizmeti de sağlayan şirket, Kuzey Akım 1 boru hattı üzerindeki gaz dağıtım aksaklığına bağlı olarak gaz fiyatlarının artması nedeniyle bir süredir darboğaza girmişti.

Hükümete “Kurtarıcı Önlemler” Alınması için Başvuru Yapıldı

Ve bugün Uniper’den yapılan açıklamada şirketin yönetim kurulunun “kurtarıcı önlemler” alması için Alman hükümetine başvuruda bulunduğu belirtildi.

Berlin yönetimi geçtiğimiz günlerde, Rusya – Ukrayna krizi sonrasında zor duruma düşen şirketlerin kurtarılması adına hazırlanan planı kabul etmişti.

GCM Yatırım Banner

Fortum Başkanı ve CEO’su Markus Rauramo konuyla ilgili açıklamasında, yeni kabul edilen Alman enerji mevzuatına atıfta bulunarak “Alman Parlamentosu’nun gaz arzı krizinin etkilerine anında çözüm sağlayacak bir ‘kurtarıcı önlemler paketini’ onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rauramo sözlerinin devamında, Alman hükümetinin enerji endüstrisindeki ve özellikle Uniper’deki durumu istikrara kavuşturmak için söz konusu kurtarıcı araçları derhal uygulamaya başlamasını dört gözle beklediklerinin altını çizdi.

Piyasadan Çok Daha Yüksek Fiyata Alım Yapılmıştı

Almanya’nın en büyük gaz ithalatçısı konumundaki Fortum, Uniper’in azalan Rus doğalgaz akışından çok etkilendiğini belirtti. Uniper, son haftalarda Gazprom’dan sözleşmeyle kararlaştırılan gaz miktarının sadece yüzde 40’ını alabilmişti. Şirket, açığı kapatmak için piyasadan çok daha yüksek fiyata alım yapmak zorunda kalmıştı.

Uniper’e federal hükümet tarafından özsermaye hissesi alımı yoluyla milyar avroluk bir yatırım söz konusu olabileceği ve konuyla ilgili müzakerelerin yoğun bir şekilde sürdüğü belirtildi. Ancak şu an için herhangi bir olası çözüm hakkında henüz bir karar verilmiş değil.

Uniper’in hisseleri Cuma öğleden sonra yüzde 3’ten fazla yükseldi. Frankfurt’ta listelenen hisse senedi fiyatı, bugüne kadar yüzde 73’ün üzerinde düşüş gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.