Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Devi Uniper’in Büyük Kaybı Rakamlarla Ortaya Çıktı

Rusya ile yaşanan gerginliklerin körüklediği küresel enerji krizi Almanya'nın enerji devi Uniper'i büyük zarara uğrattı. Detaylar haberde;
Enerji Devi Uniper’in Büyük Kaybı Rakamlarla Ortaya Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa genelinde yaşanan enerji krizinin şimdiye kadarki en yüksek profilli kurumsal kurbanı olarak nitelendirilen Uniper, Rusya’nın gaz arzı kesintileri nedeniyle 12.3 milyar euro (12,5 milyar dolar) zarar bildirdi.

Alman enerji devinin bildirdiği zararın boyutu, Avrupa kıtası enerji pazarının karşı karşıya olduğu krizin büyüklüğünü gözler önüne sermiş oldu.

Uniper Büyük Zararın Detaylarını Paylaştı

Uniper’in ilk yarıdaki kaybının yarısından çoğu, Ukrayna’yı işgalinden bu yana Batı ile ekonomik bir çatışma içinde olan Rusya’dan gelen arzın azalmasından kaynaklandı.

Şirket, zararın Uluslararası Finansal Raporlama Standartları açısından, gelecekteki gaz kıtlığı nedeniyle 6.5 milyar euro, Kuzey Akım 2 boru hattında yaşanan sorunlar nedeniyle 2.7 milyar euro zarar ettiğini ve geri kalan kısmın artış gösteren küresel emtia fiyatlarından kaynaklandığını belirtti.

Almanya’nın en büyük Rus gazı ithalatçısı, Rusya’nın akışları büyük ölçüde kesmesi ve kendisini çok daha yüksek fiyatlarla başka bir yerden gaz satın almak zorunda bırakmasının ardından geçen ay 15 milyar euroluk bir hükümet kurtarma paketine ihtiyaç duydu.

GCM Yatırım Banner

Kurtarma, Almanya’nın geçen yıl toplam gazın yaklaşık yüzde 55’ini oluşturan Rus gazına olan bağımlılığını ve Avrupa’nın en büyük ekonomisini güçlendirmeye devam etmek için alternatif kaynaklara geçmenin maliyetlerini açık bir biçimde ortaya koydu.

Maubach: Bu Çatışmada Bir Piyon Haline Geldik

Uniper İcra Kurulu Başkanı Klaus-Dieter Maubach açıklamasında, şirketin aylardır Rusya’dan gaz teslimatlarındaki keskin düşüşten kaynaklanan milyarlarca kayıp pahasına Almanya’nın gaz arzını istikrara kavuşturmada çok önemli bir rol oynadığını belirtti.

Maubach sözlerinin devamında “Küresel çapta faaliyet gösteren yabancı petrol ve gaz şirketleri için bu tür kayıplar katlanılabilir olabilir. Öte yandan Almanya’da, böyle bir gelişmenin dizleri üzerine çöktüremeyeceği tek bir enerji şirketi yok. Biz Uniper olarak bu çatışmada fiilen bir piyon haline geldik” ifadelerini kullandı.

Maubach, Uniper’in teslimatlarla ilgili mücbir sebep ilan eden ana tedarikçi Gazprom’a karşı yasal adımları incelemekte olduğunu söyledi.

Kış Ayları için Uyarı Geldi

Uniper’in mutabık kalınan gaz miktarlarını teslim etme taahhüdünün altını da çizen isim, Avrupa’nın enerji sıkıntısının gevşemekten çok uzak olduğu ve önümüzdeki kış aylarında gaz arzının son derece zorlayıcı olmaya devam edeceği konusunda uyardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın