Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Enerji Devi Uniper: En Kötüsü Henüz Gelmedi

Uniper CEO’su Klaus-Dieter Maubach, Avrupa’ya gaz akışının durdurulmasına atıfta bulundu ve karamsar bir tablo çizdi. Ayrıntılar haberde…
Alman Enerji Devi Uniper: En Kötüsü Henüz Gelmedi
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, Avrupa’nın kış yaklaşırken gaz tedarikine dair endişelerinin artmasına neden oldu. Almanya’dan gelen açıklamalar ise endişeleri daha da artıracak türden. Ülkenin enerji şirketi Uniper CEO’su Klaus-Dieter Maubach, gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

Maubach açıklamasında, sonbahar ve kış boyunca Rusya’nın Avrupa’ya gaz arzına ilişkin endişelerin fiyatları artırmaya devam etmesi nedeniyle en kötünün hala gelmekte olduğu konusunda uyardı.

En kötü sürecin henüz gelmediğini belirten Uniper CEO’su, “Toptan satış pazarında gördüğümüz, iki yıl önce gördüğümüz fiyatın 20 katı. Bu yüzden, bunu nasıl düzelteceğimiz konusunda sorumluluk alan herkesle gerçekten açık bir tartışma yapmamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Rusya’nın devlete ait enerji şirketi Gazprom, geçtiğimiz günlerde Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz akışını durdurma kararı almıştı. Bu karar Avrupa’nın bazı bölgelerinin kış boyunca enerjiyi paylaştırmaya zorlanabileceğine dair korkuların artmasına neden oldu.

Uniper, Rus Yaptırımından Büyük Zarar Gördü

Uniper fiyatların yükselmesine neden olan Rusya’dan gelen boru hatları yoluyla azalan akışlardan ciddi şekilde etkilendi. Alman hükümeti, Temmuz ayında, zor durumdaki şirkete mali yardım sağlamak için Uniper’i 15 milyar euro kaynak ayırmıştı. Maubach istikrar paketiyle ilgili bazı ayrıntıların düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gazprom, Avrupa’ya gaz akışını durdururken, başka bölgelerde ise yeni anlaşmalar yapıyor. Enerji şirketi Çinli CNPC ile ödemelerde ruble ve yuan kullanılacağı gaz sevkiyatı anlaşması yaptı. Rusya, Batılı ülkelerden gelen yaptırımlar sonrası alternatif arayışlarında ve yeni anlaşmalar ile zararını azaltmaya çalışıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.