Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

El-Erian Çok Şey Tehlikede Uyarısıyla FED’i Sorguladı

Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, FED’in geçen yıl enflasyon konusunda kendinden emin mesajlarını anımsatarak “çok şey tehlikede” dedi. İşte detaylar;
El-Erian Çok Şey Tehlikede Uyarısıyla FED’i Sorguladı
HABER GİRİŞ

Önde gelen ekonomistlerden Mohamed El-Erian, FED hakkında açıklamasıyla dikkat çekti. Kısa süre önce FED’in (ABD Merkez Bankası) 75 baz puanlık artırımı dışlamakla hata yaptığını savunan El-Erian, bugün çok şeyin tehlikede olduğu konusunda uyardı.

FED’in bir yıl önce enflasyon konusunda kendinden emin mesajlar verdiğini ve 2021’in sonunda yüzde 2 civarına geri döneceğini iddia ettiğini anımsattı.

Bugün enflasyonun yüzde 2’lik hedefin 3-4 katında olduğunu belirterek bu hafta açıklanan Nisan verisine dikkat çekti.

Yayımlanan rapora göre yıllık enflasyon Nisan’da yüzde 8,3’e gerileyerek Mart’taki yüzde 8,5’ten gerilemişti. Beklenti yüzde 8,1’e gerileme yönündeydi.

Er-Erian, söz konusu enflasyona atıfla oranın muhtemelen 2023’e kadar yüksek kalacağını söyledi. Aynı zamanda FED’in iddialarına ilişkin şüpheyle yaklaştı.

Bugünkü FED’in, tıpkı geçen yıl enflasyon konusunda olduğu gibi yumuşak bir iniş konusunda kendinden emin olduğunu dile getirdi. FED’in dediği gibi haklı çıkmasını umduğunu eklerken “çok şey tehlikede” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bu haftanın enflasyon verilerinin ardından CNBC’ye konuşan El-Erian, “yaşam maliyeti krizi hakkında konuşmamız sadece bir an meselesi” ifadeleriyle gündeme geldi.

Aynı zamanda FED’in artan enflasyonu ehlileştirme konusunda açık sözlü olması ve 75 baz puanlık daha büyük oran artışları için seçenekleri açık tutması gerektiğini söyledi.

“FED’in şu anda biraz daha açık fikirli olması gerekiyor, bize sadece iyi haberler vermeye çalışmamalı. Acımasızca dürüst olun” diyen ekonomist, FED’in İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyon riskleri konusunda açık olma örneğini izlemesi gerektiğini savundu.

Burada El-Erian İngiltere Merkez Bankası’nın geçen haftaki faiz artırımında resesyon olasılığını gündeme getirmesine gönderme yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.