Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası Faizi 13 Yılın Yükseğine Çıkardı

FED'in ardından İngiltere Merkez Bankası da küresel piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. Beklentilere paralel hareket eden kurum, büyüme ve enflasyon tahminleriyle dikkat çekti.
İngiltere Merkez Bankası Faizi 13 Yılın Yükseğine Çıkardı
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Mayıs toplantısında beklentilere paralel şekilde faizi 25 baz puan artırarak yüzde 1’e yükseltti. Bu BOE’nin dördüncü ardışık faiz artırımı olurken kurum son hamlesinde borçlanma maliyetlerini 2009 başından bu yana en yüksek seviyeye çıkardı.

BOE önceki toplantıda da 25 baz puan artırım yaparak beklentileri karşılamıştı. Diğer taraftan bugünkü faiz artırımı için 3 üye 50 baz puan için oy kullandı. 6 üye ise çeyrek puanlık artırımdan yana oldu.

İngiltere’nin kararı Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımının üzerine geldi. FED dün akşam faizi beklentilerle paralel 50 baz puan artırdı.

BOE Politika yapıcıları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin küresel enflasyonist baskıların keskin bir şekilde yoğunlaştığını ve bunun hem dünya hem İngiltere’nin büyüme görünümünde önemli bir bozulmaya yol açtığını söyledi.

BOE’den Enflasyon ve Ekonomik Büyüme Tahminleri

İngiltere Merkez Bankası bugünkü raporunda ülke ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 0,9 büyüdüğünü ancak ikinci çeyrekte genel olarak değişmeyeceğini tahmin etti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun yılın geri kalanında daha da artmasını bekleyen BOE, 2. çeyrekte yüzde 9’un biraz üzerine çıkacağını ve 4. çeyrekteki zirvesinde ortalama yüzde 10’un biraz üzerinde olacağını öngördü.

Bu ilave artışın büyük bir kısmı, Ofgem tavan fiyatlarında Nisan ayındaki büyük artışın ardından yüksek hanehalkı enerji fiyatları tarafından yansıtıldı. Kaldı ki İngiltere enerji düzenleyicisinin Ekim ayında faturalara bir kez daha artış yapması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.