Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Şaşırtmadı: BOE Faizi Artırdı

İngiltere Merkez Bankası beklentilere paralel şekilde bir kez daha faiz artırdı. BOE kararı ve açıklamaya ilişkin detaylar haberimizde;
İngiltere Şaşırtmadı: BOE Faizi Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Merkez Bankası’ndan (BOE) beklenen açıklama geldi. BOE kilit faiz oranını beklentilere paralel olarak 25 baz puanlık artışla yüzde 0,75 düzeyine yükseltme kararı aldı. Para Politikası Komitesi (PPK) faizde artış için 8’e 1 çoğunlukla oy verdi.

Böylelikle BOE, ardışık üçüncü faiz artırımını gerçekleştirdi ve oranı Covid öncesi seviyelere çıkardı.

BOE Faiz %0,75
KAYNAK: BOE

Komite, ekonomik duruma ilişkin mevcut değerlendirmesiyle önümüzdeki aylarda para politikasında bir miktar daha ılımlı sıkılaştırmanın uygun olabileceğini belirtti. Ancak orta vadeli enflasyon beklentilerinin nasıl geliştiğine bağlı olarak bu kararın her iki tarafında da riskler olduğunu ekledi.

İngiltere Merkez Bankası Raporuna Rusya-Ukrayna Savaş Güncellemesi Geldi

Açıklamada İngiltere Merkez Bankası’nın Rusya’nın sebepsiz işgalini ve Ukrayna’ya çektirdiği acıları kınadığı  belirtildi. PPK’nin bu kınamayı desteklediği ve eylemleri memnuniyetle karşıladığı eklendi.

Ancak faiz açıklamasında savaşın etkilerinin üzerini de çizdi.

GCM Yatırım Banner

BOE, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce yayınlanan Şubat para politikası raporunda, ekonomik büyümenin yıl boyunca düşük oranlarda gerçekleşmesini bekliyordu.

Bunun, küresel enerji ve ticarete konu mal fiyatlarındaki büyük artışların olumsuz etkisini yansıttığını söylemişti.

Bugün BOE, “Şubat raporundan bu yana yaşanan gelişmelerin, hanehalkı gelirleri üzerindeki baskıyı artırarak hem enflasyondaki zirveyi hem de faaliyet üzerindeki olumsuz etkiyi pekiştirmesi muhtemeldir” dedi.

Küresel enflasyonist baskıların önümüzdeki aylarda önemli ölçüde güçlenirken, Birleşik Krallık dahil net enerji ithalatçısı olan ekonomilerdeki büyümenin yavaşlayacağına işaret etti. Enflasyonun önümüzdeki aylarda daha da artacağı konusunda uyardı. 2022’nin ikinci çeyreğinde yaklaşık yüzde 8’e, belki daha yüksek seviyelere ulaşabileceği öngörüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.