Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler TCMB’nin Yanında: Geç Olsun Güç Olmasın

TCMB’nin faiz oranını beklenmedik şekilde artırmasının ardından ekonomistlerin birçoğunun kararı olumlu karşıladığı görüldü. İşte detaylar;
Ekonomistler TCMB’nin Yanında: Geç Olsun Güç Olmasın
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yurt içi piyasalarda merakla beklenen faiz kararını açıkladı. TCMB, politika faizini beklentileri boşa çıkararak yüzde 45’ten yüzde 50’ye çıkardı. Karar metninde enflasyon verisine dikkat çekildi.

Karar metninde dezenflasyonun 2024’ün ikinci yarısında tesis edileceği, enflasyon hedefine ulaşılasıya kadar sıkı para politikasının korunacağı vurgulandı.

Piyasalarda önde gelen ekonomistler TCMB’nin faiz artırım hamlesini pozitif karşıladı.

GCM Yatırım Banner
  • Ekonomist Tunç Şatıroğlu, TCMB’yi tebrik etti ve söz konusu artırımın önceki ay olması durumunda rezervlerin bu kadar erimeyeceğini belirtti. Mart ayında alınan faiz kararının rezervdeki erimeyi durdurmasını uman eden Şatıroğlu, “Epey geç kalındı, faiz Ocak ayında yüzde 50 olmalıydı.” dedi.
  • İş dünyasının tanınan ismi İris Cibre ise faiz koridorundaki artışın, mevduat faizlerini yukarı iteceğini, bunun da dolara karşı alternatif, çekici bir yatırım anlamı taşıyacağını ifade etti. TCMB’nin kararını değerlendiren Cibre, “Çok doğru bir karar, yapılması gereken geç de olsa yapıldı.” dedi.
  • TCMB eski Başekonomisti Hakan Kara, TCMB’nin yapılması gerekeni yaptığını söyledi ve kararı alanları tebrik etti.
  • İktisatçı Mahfi Eğilmez, TCMB’nin yükselmeye devam eden enflasyonu durdurabilmek için faiz artırmasının doğru olduğunu belirtti. Eğilmez, “Ne var ki maliye politikası gevşek kaldığı ve yapısal reformlarla girişilmediği sürece faiz artırımının etkisin sınırlı kalacaktır.” dedi.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.