Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faiz Kararı Açıklandı: TCMB’nin Mart Ayındaki Hamlesi Şaşırttı

Dolar, altın, borsa ve diğer yatırım araçları üzerinde doğrudan etkisi olan faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası’nın Mart ayındaki faiz kararı ne oldu? İşte detaylar;
Faiz Kararı Açıklandı: TCMB’nin Mart Ayındaki Hamlesi Şaşırttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasaların nefesini tutarak beklediği faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı çerçevesinde politika faizini yüzde 45’ten yüzde 50’ye çıkardı.

TCMB’nin faiz kararına yönelik tahminlerini paylaşan ekonomistler ve kurumlar, politika faizinin yüzde 45 seviyesinde kalacağına kesin gözüyle bakıyordu.

Societe Generale’den Marek Drimal, enflasyonda yaşanan yukarı yönlü sürprize rağmen TCMB’nin faiz artırımıyla doğrudan sıkılaşmanın önüne geçmeye çalışabileceğini paylaşmıştı.

Deutsche Bank stratejistleri, faiz artışının seçimden sonraya bırakılmaması ve faiz artırımının 21 Mart toplantısında yapılması gerektiğini savunmuştu.

Karar Metni

TCMB tarafından paylaşılan karar metninde yüksek gelen enflasyona dikkat çekildi ve yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğü belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Hizmet enflasyonundaki katılığın, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarının enflasyon baskılarını canlı tuttuğu paylaşıldı.

Merkez Bankasının enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar verdiği açıklandı.

Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar ve enflasyon beklentilerinin öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunun devam edeceği bildirildi.

Yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzeltme vasıtası ile aylık enflasyon eğiliminin düşeceği ve dezenflasyonun 2024’ün ikinci yarısında tesis edileceği kaydedildi.

Kredi Notu Yükselmişti

Ekonomi yönetiminin günden güne artan enflasyonu düşürmek ve Türk lirasındaki değer kaybını önlemek için attığı adımlar, hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada yakından izleniyor.

Bazı finans kuruluşları TCMB’nin attığı adımları başarılı buldu ve Türkiye için görüşlerini güncelledi. Uluslararası Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya, kredi not görünümünü ise “durağan”dan “pozitif”e güncelledi. Uzmanlar, Fitch’in bu adımının diğer finans kuruluşları ve bankalar için örnek teşkil edebileceğini belirtiyor.

Piyasalar Ne Tepki Verdi?

Dolar/TL yüzde 1 düşüşle 32,02 seviyesine geriledi.

BIST 100 endeksi yüzde 1,1 artışla 9058 puana çıktı.

Gram altın 2273 TL’de yatay seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.