Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Faizinde Karar Zamanı! Yabancı Ekonomistler Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Perşembe günü açıklayacağı faiz kararı öncesi yabancı uluslararası ekonomistler beklentilerini paylaştı. İşte detaylar;
TCMB Faizinde Karar Zamanı! Yabancı Ekonomistler Açıkladı
HABER GİRİŞ

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, Anadolu Ajansı (AA) muhabiriyle yaptığı değerlendirmede Türkiye ekonomisi hakkında konuştu. Drimal, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini yüzde 45’te sabit tutacağı tahmininde bulundu.

Enflasyonda yaşanan yukarı yönlü sürprize rağmen TCMB’nin faiz artırımıyla doğrudan sıkılaşmanın önüne geçmeye çalışabileceğini belirtti. Bankanın iletişiminde bekle-gör politikasının nedenlerini, son zamanlarda uygulanan makro ihtiyati sıkılaştırma önlemleri ve ödemeler dengesinde beklenen iyileşme olarak açıkladı.

TCMB’nin şu anda politika faizini 2024’ün geri kalanında yüzde 45’te sabit tutabileceğini öngören Drimal, ancak olasılıkların 250 veya 500 baz puanlık başka bir faiz artışına doğru kaydığını aktardı.

2025’in ilk çeyreğinde ise 500 baz puanlık bir indirimin gelebileceğini ileri sürerek, kısa vadeli TL görünümünün negatif olduğunu ancak cari işlemler hesabındaki iyileşme ve beklenen yabancı para girişlerinin hala muhtemel olduğunu vurguladı.

Drimal açıklamasında, söz konusu gelişmelerin TL’nin 2’nci ve 3’üncü çeyrekte güçlenmesine yol açabileceğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys ise TCMB’nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 45’te tutmasının beklendiğini ifade etti. Ancak Matys, ileriki aylarda enflasyonda artış olması durumunda TCMB’nin para politikasını daha fazla sıkılaştırmayı ciddi olarak düşünmesi gerekebileceğini açıkladı.

Matys açıklamasında, yatırımcıların TCMB’nin kararı duyurulduğunda yayımlayacağı resmi bildiride yeni ipuçları arayacaklarını dile getirdi.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler de TCMB’nin politika faizini sabit bırakmasını bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 olarak belirlendi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.