Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank TCMB’nin Faiz Artırımı Konusunda Israrcı

Deutsche Bank stratejistleri, TCMB'nin faiz artırımı için en uygun zamanın seçimden sonra değil, öncesi olduğunu söylerken, bu kararın Türk tahvillerine alım getirebileceğini belirtti.
Deutsche Bank TCMB’nin Faiz Artırımı Konusunda Israrcı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Perşembe günü yılın üçünü faiz kararını açıklayacak. Piyasalar, Şubat ayında yüzde 45 oranında sabit bırakılan politika faizinin, bu toplantıda da değiştirilemeyeceğini düşünüyor. Ancak yabancı kurumlar, özellikle de son açıklanan enflasyonun tahminlerden daha yüksek gelmesinin ardından, Nisan ayında bir faiz artışı yapılmasının doğru olacağını belirtiyor.

Deutsche Bank stratejistleri ise faiz artışının seçimden sonraya bırakılmaması gerektiğini düşünüyor. Banka tarafından dün yayımlanan bir raporda, TCMB’nin faiz artırımını seçim sonrasına bırakmaması ve 21 Mart toplantısında yapması gerektiği belirtildi. Geçen yılın Haziran ayından bu yana uygulanan sıkılaştırmanın hızı ve büyüklüğünün Türkiye için etkileyici ve daha önce görülmemiş düzeyde olduğu ifade edildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in, 8 Mart’ta yaptığı not artışının ise ortodoks ekonomi politikalarına geçişi ödüllendiren bir kanıt olduğu söylendi.

Faiz Artarsa Türk Tahvillerine Alım Gelebilir

Banka başka bir değerlendirmesinde ise bu hafta yapılacak bir faiz artışının Türk tahvilleri için alım sinyali olabileceğini aktardı. Yayımlanan raporda  “3 yıl vadeli tahvillerin son dönemde 12 ay sonrası enflasyon beklentilerinin üzerine çıkması, bu tahviller için bir başka güçlü argüman” şeklinde bir ifadeye yer verildi.

Yapısal olarak iyimser olmadan önce enflasyonun Mayıs ayında zirve yapmasını bekledikleri ancak TL cinsi tahvillerin risk-getiri perspektifinden gözle görülür şekilde iyileşme olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Getiri eğrisindeki daha kısa vadeli tahvillerin cazip göründüğünü belirten banka stratejistleri, tahvillerdeki yeniden fiyatlandırmanın primi artırdığını söyledi.

Banka, 11 Mart’ta yaptığı açıklamada ise enflasyonda kötüye gidişi neden göstererek, Mart ayındaki toplantıda TCMB’nin 500 baz puanlık faiz artırımına yüksek ihtimal olarak baktığını bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.