Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank’tan Yeni Tahmin: TCMB Mart’ta Ne Yapacak?

Deutsche Bank analistleri tarafından kaleme alınan rapora göre Merkez Bankası Mart ayında 500 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirecek.
Deutsche Bank’tan Yeni Tahmin: TCMB Mart’ta Ne Yapacak?
HABER GİRİŞ

TÜİK tarafından geçen aya dair açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesi, küresel finans kurumların tahminlerinde değişiklikleri beraberinde getiriyor. Almanya merkezli yatırım bankası Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz politikası beklentisinde değişikliğe gitti.

Banka enflasyonda kötüye gidişi neden göstererek, Mart ayındaki toplantıda TCMB’nin 500 baz puanlık faiz artırımını ‘yüksek ihtimal’ olarak gördüğünü bildirdi. TCMB’nin böyle bir adım atması halinde politika faizi yüzde 45’ten yüzde 50’ye yükseltilmiş olacak.

Deutsche Bank analistleri politikaların doğru yönde ilerlediğini, Fitch Ratings’in son kredi notu artışının ortodoks politikalara dönüşün bir yansıması olduğunu belirtti. Raporda kısa vadede ekonomide zorlukların devam ettiğini, bunların arasında kalıcı enflasyonist baskılar ve bankanın net rezervlerindeki belirgin düşüşün olduğuna dikkat çekildi.

Deutsche Bank analistleri Mart ayı sonunda yapılacak yerel seçimlerin belirsizlik yarattığına vurgu yaparak, TL’deki değer kaybının döviz talebini artıracağı endişesi taşıdığını belirtti.

Analistler uzun vadede TCMB’nin son çeyreğe kadar beklemede kalmasını ve faiz indirimlerinin kademeli gerçekleştirmesini beklediğini vurguladı. Yıl sonu politika faizi tahmininin yüzde 45 olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

TCMB genel seçimlerin yapılmasını takiben Haziran 2023’ten itibaren sıkılaştırma politikasına geçiş yapmıştı. Bu kapsamda politika faizi yüzde 45’e kadar çıkarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın