Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’nin Haziran ve Temmuz’da Faiz Artırmasına Kesin Gözüyle Bakılıyor

Reuters’in anketine katılan ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası’nın gelecek iki toplantıda faiz oranlarını artırmasını bekliyor. Detaylar haberde...
ECB’nin Haziran ve Temmuz’da Faiz Artırmasına Kesin Gözüyle Bakılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Reuters tarafından düzenlenen ankete katılan ekonomistlerin büyük bir çoğunluğuna göre, Avrupa Merkez Bankası, enflasyon kalıcı olmaya devam ettiği için yılın geri kalanında ara vermeden önce, Haziran ve Temmuz’da faiz artırmayı sürdürecek. Bankanın her iki toplantıda 25 baz puan faiz artırması bekleniyor.

ECB geride kalan dönemde toplamda 375 baz puan faiz artırdı. Bu durum Euro Bölgesi’nde ekonomik faaliyetin yavaşlamasına neden oldu. Son açıklanan büyüme rakamları Euro Bölgesi’nin teknik bir resesyona girdiğini doğruladı.

Ankete katılan 59 ekonomistin tamamına göre, merkez bankasının 15 Haziran’da mevduat faizini tekrar çeyrek puan artırarak yüzde 3,50’ye çıkaracağı tahmin ediliyor. ECB, 75 ve 50 baz puanlık bir hamlenin ardından Mayıs ayındaki toplantısında oran artış hızını 25 baz puana indirdi.

59 ekonomistin 43’ü ise Temmuz ayında 25 baz puanlık bir faiz artışı daha öngörüyor. Bu, piyasa beklentileri doğrultusunda faizleri yüzde 3,75’lik bir nihai orana götürüyor. ING’nin küresel makro başkanı Carsten Brzeski, “25 baz puanlık bir faiz artışı, önümüzdeki hafta yapılacak toplantı için tamamlanmış bir anlaşma gibi görünüyor” açıklamasında bulundu.

Ankete katılan 38 ekonomist ise ECB’nin mevduat faizini 2023 sonuna kadar yüzde 3,75 seviyesinde bırakacağını tahmin etti. Euro Bölgesi enflasyonu Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 6.1 olarak gerçekleşmiş ve 15 ayın en düşük seviyesi görülmüştü.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon ECB’nin yüzde 2’lik hedefinin üç katının üzerinde olmasına rağmen geçen yıl Ekim ayındaki yüzde 10.6’lık zirveden düşük seviyelerde seyrediyor. Değişken gıda ve enerji bileşenlerinden arındırılmış çekirdek enflasyon ise Mayıs’ta yüzde 5,3’e geriledi.

Ankete göre, enflasyonun bu yıl ve gelecek yıl sırasıyla ortalama yüzde 5,5 ve yüzde 2,5 ile en az 2025 yılına kadar hedefin üzerinde kalması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.