Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Knot Enflasyonla Mücadelede Daha Faiz Artırım Mesajı Verdi

Avrupa Merkez Bankası’ndan Klass Knot, enflasyondaki kalıcılık nedeniyle, daha fazla faiz artırım kararı alınabileceğinin sinyalini verdi.
ECB’den Knot Enflasyonla Mücadelede Daha Faiz Artırım Mesajı Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Klaas Knot, uzayan enflasyonun gelecekte borçlanma maliyetlerinde daha fazla artışa yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Bankanın, Haziran ve Temmuz aylarında 25 baz puanlık iki faiz artırımına daha ihtiyacı olduğunu belirtti.

Hollanda Merkez Bankası Başkanı da olan Knot, “Mevcut sıkılaştırmanın yeterli olduğuna henüz ikna olmadım. Enflasyon uzun bir süre çok yüksek kalabilir ve bu durumda daha fazla faiz artırımı gerekli olacaktır” açıklamasında bulundu.

Açıklamalar, Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta ve Temmuz ayında tekrar faiz artırımına gitmesi beklenirken geldi. Daha şahin politika yapıcılardan biri olan Knot, Eylül ayında da olası zam ihtiyacı konusunda açık fikirli olduğunu söylemişti.

Knot Euro Bölgesi’nin yüksek enerji maliyetlerinden ikincil etkiler gördüğünü ve bunun da tüketici fiyatlarını yüzde 2 hedefine geri getirmenin daha zor olacağı anlamına geldiğini söyledi.

Yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının ardından yüksek enflasyona karşı koymak için ECB tarihindeki en yüksek hızda borçlanma maliyetlerini artırdı.

GCM Yatırım Banner

Fiyat artışları rekor seviyelerinden oldukça aşağıda olsa da, gıda ve enerji maliyetlerini hariç tutan temel baskılar yüksek kalmaya devam ediyor. Son veriler Frankfurt’taki politika yapıcıların temel odak noktası haline geldi.

Knot, para politikasının daha fazla veya daha uzun süre sıkılaştırılması gerekiyorsa, piyasalarda yeniden stres riskinin artacağı uyarısında bulundu. Euro Bölgesi’nde son açıklanan Mayıs ayı enflasyonu, 15 ayın en düşük seviyesi olarak gerçekleşti.

Yıllık enflasyon yüzde 6,1 olarak açıklandı. Euro Bölgesi’nde enflasyon düşmesine rağmen, ECB’nin yüzde 2 hedefinin çok üzerinde kalmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.