Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Lagarde: Çekirdek Enflasyonda Ilımlık İşaretleri Var

ECB Başkanı Lagarde, ılımlılaşmaya rağmen çekirdek enflasyonun zirveyi gördüğüne dair bir kanıtın olmadığını söyleyerek dikkat çekti. Detaylar haberde;
ECB/Lagarde: Çekirdek Enflasyonda Ilımlık İşaretleri Var
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin Parasal Diyalog oturumunda açıklamalarda bulundu. Lagarde, Euro Bölgesi’ndeki çekirdek enflasyonda ılımlılık işaretleri olduğuna işaret etti.

Enflasyonist baskıların yüksek seyrettiğini belirten Lagarde, şu an için çekirdek enflasyonun zirve yaptığına dair net bir kanıt olmadığına dikkat çekti.

Euro Bölgesi’ndeki ekonomik büyümenin 2023’ün başlarında neredeyse durduğunu paylaşarak, enerji fiyatlarındaki düşüş, arzın artması ve maliye politikalarıyla ekonomik aktivitenin desteklendiğini bildirdi.

Hükümetler Enerji Desteklerini Geri Almalı

Enerji krizi hafiflerken hükümetlerin ilgili destek önlemlerini hızlı ve uyumlu bir şekilde geri alması gerektiğini savundu. Enerji desteklerinin sürdürülmesinin orta vadede enflasyonist baskıları artıracağını bildirdi.

Söz konusu durumda daha güçlü para politikası uygulanması gerektiğini kaydeden Lagarde, “Başta tüketim olmak üzere iç talep zayıf seyrini sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

İmalat sektörünün birikmiş siparişlerle çalıştığını ancak sektör beklentilerinin kötüleştiğini dile getirerek, hizmet sektörünün ise özellikle salgından sonra ekonominin yeniden açılmasıyla dayanıklılığını muhafaza ettiğini vurguladı.

Euro Bölgesi enflasyonunun geçen Ekim ayındaki zirvenin ardından gerilediği aktaran Lagarde, bölgedeki Mayıs ayı enflasyonunun yüzde 6,1 olduğunu anımsattı.

Çekirdek Enflasyonun Zirveyi Gördüğüne İlişkin Net Bir Kanıt Yok

Fiyat baskılarının güçlü kalmayı sürdürdüğünü dile getirerek, geçmişteki enerji maliyeti artışları ile arz sıkıntısının temel ve çekirdek enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaptığını kaydetti. Ancak bu baskıda kademeli bir azalma beklediklerini savundu.

Enflasyonist baskıların yüksek olmaya devam ettiğine vurguda bulunan Lagarde, çekirdek enflasyonun zirveyi gördüğüne ilişkin net bir kanıt olmadığının da altını çizdi.

Yüksek enflasyonun Euro Bölgesi’nde yaşayan insanları zorladığını dile getiren Lagarde, enerji enflasyonunun gerilemesine rağmen yüksek seyreden gıda enflasyonunun özellikle düşük gelirliler üzerinde baskı oluşturmayı sürdürdüğünü bildirdi.

Lagarde, geçmiş faiz artırımlarının etkilerinin gerçekleşmeye başladığını ve muhtemelen gelcek yıllarda güçleneceğini söyledi.

Enflasyonla mücadelede kararlı olduklarının altını çizerek, yüksek enflasyonist baskılar sebebiyle Mayıs toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırdıklarına işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.