Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkanı Lagarde’dan Faiz İndirimi Sonrası Enflasyon Açıklaması

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bugün alınan faiz indirimi kararı sonrası değerlendirmelerde bulundu. Ayrıntılar haberde…
ECB Başkanı Lagarde’dan Faiz İndirimi Sonrası Enflasyon Açıklaması
HABER GİRİŞ

Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından gerçekleştirilen toplantıda faiz indirimi kararı alındı. Banka almış olduğu karar ile Eylül 2019’dan bu yana ilk kez faiz indirim kararı aldı. ECB bu toplantıda piyasa beklentileri ile paralel hareket etti ve 25 baz puanlık faiz indirimi ile oranı yüzde 3,75 seviyesine çekti. Karar sonrası ECB Başkanı Christine Lagarde açıklamalarda bulundu.

Yüksek enflasyonla mücadelesinde ilerleme kaydedildiğini belirten Lagarde, enflasyonun gelecek yıla kadar çok yüksek kalmaya devam edecek olması nedeniyle bu mücadelenin henüz kazanılmadığını vurguladı.

Lagarde, Yönetim Konseyi olarak bugün, ECB’nin üç temel faiz oranını 25 baz puan indirerek yeniden ayarlama kararı aldıklarını belirterek, “Enflasyonun orta vadeli hedefimiz olan yüzde 2 seviyesine ulaşmasını sağlama kararlılığımız sürüyor. Bu hedefe ulaşmak için politika faiz oranlarını gerekli olduğu sürece yeterince kısıtlayıcı tutacağız.” açıklamasında bulundu.

Uygun kısıtlama düzeyini ve süresini belirlerken verilere dayalı ve her toplantıda yeniden değerlendirme yaparak karar alacaklarını vurguladı. Lagarde faiz kararlarının, ekonomik ve finansal verilerin ışığında enflasyon görünümü, enflasyonun ana dinamikleri ve para politikasının etkisini dikkate alarak yapılacağını, belirli bir faiz oranını önceden taahhüt etmediklerini sözlerine ekledi.

ECB Başkanı enflasyonun orta vadeli hedefe geri dönmesini sağlamak ve para politikasının etkili bir şekilde işlemesini korumak için tüm araçları kullanacaklarının mesajını verdi. Avrupa Merkez Bankası enflasyonda nihai hedefini yüzde 2 olarak beliriyor. Geçen hafta yapılan açıklamaya göre Euro Bölgesi’nde Mayıs ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 2,6 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.