Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası Kararını Açıkladı: Faiz İndirimi Var mı?

Avrupa Merkez Bankası tarafından haftanın beklenen kararı açıklandı. ECB piyasa beklentileriyle paralel hareket etti ve faiz indirimi gerçekleştirdi. Ayrıntılar geliyor...
Avrupa Merkez Bankası Kararını Açıkladı: Faiz İndirimi Var mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın en çok beklenen verilerinden biri açıklandı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından gerçekleştirilen toplantıda faiz kararı duyuruldu. ECB almış olduğu karar ile 250 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirdi ve faiz oranını yüzde 4’ten, 3,75 seviyesine indirdi.

Beklenti 25 baz puanlık faiz indirimi yapılacağı yönündeydi. Para piyasaları Haziran toplantısındaki 25 baz puanlık düşüşü tamamen fiyatlamıştı. Bu, mevduat olanağının olumsuz bölgede olduğu Eylül 2019′dan bu yana ilk kesinti oldu.

ECB, enflasyon görünümü, temel enflasyon dinamikleri ve para politikası aktarımının gücüne ilişkin güncellenmiş bir değerlendirmeye dayanarak, faiz oranlarını dokuz ay sabit tuttuktan sonra para politikası kısıtlamalarının derecesinin hafifletilmesinin artık uygun olduğunu belirtti.

Piyasalarda, bu yıl sadece bir faiz indirimi beklenirken, yakın zamanda yapılan ankete katılan ekonomistler, bu dönemde iki kesintinin daha olacağını tahmin ediyor.

ECB her ne kadar faiz oranlarını artırmaya daha geç başlamış olsa da, Haziran ayında yapılacak bir indirim, onu ABD Merkez Bankası’nın faiz indirim sürecinden önce konumlandırabilir. ECB Başkanı Christine Lagarde, son basın toplantısında ECB yetkililerinin FED’e değil verilere bağımlı olduğunu söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Yönetim Konseyi, enflasyonun yüzde 2 orta vadeli hedefine zamanında dönmesini sağlamaya kararlı olduğunu vurguladı. Bu amaca ulaşmak için gerekli olduğu sürece politika faizlerinin yeterince kısıtlayıcı tutulacağı mesajı verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.