Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Mayıs’ta Artış Kaydetti

Eurostat tarafından Euro Bölgesi’ne ilişkin tüketici fiyat endeksi verileri paylaşıldı. Artış yıllık bazda beklentiyi aştı. Ayrıntılar geliyor...
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Mayıs’ta Artış Kaydetti
HABER GİRİŞ

Eurostat tarafından yapılan açıklamaya göre Euro Bölgesi’nde enflasyon Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 2,6 artış kaydetti. Bu artış, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) önümüzdeki hafta faiz indirimi yapacağına dair piyasa beklentilerini değiştirmedi.

Nisan ayında yüzde 2,4 olan enflasyon oranının Mayıs ayında yüzde 2,6’ya çıkması bekleniyordu.

Enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatları hariç tutulduğunda hesaplanan çekirdek enflasyon ise Nisan’daki yüzde 2,7’den yüzde 2,9’a yükseldi. Bu durum, ekonomistlerin sabit bir oran beklediği anket sonuçlarını aştı.

Bu veriler, ECB’nin 6 Haziran’daki toplantısında faiz oranlarını düşürmesinin beklendiği bir dönemde açıklandı. ECB, Temmuz 2022’den bu yana faiz oranlarını artırarak negatif bölgeden yüzde 4 seviyesine çıkarmıştı. 2019’dan bu yana yapılacak ilk faiz indiriminin 25 baz puan olması bekleniyor ve bu beklenti piyasalarda güçlü sinyallerle desteklenmiş durumda.

Para piyasaları, Haziran’daki faiz indirimi olasılığını tam olarak fiyatlandırmaya devam ediyor ve 2024’te sadece bir indirim daha öngörülüyor. Mayıs ayında genel enflasyon yükselirken, enerji piyasalarındaki baz etkiler ve hükümetin mali destek programlarının gevşetilmesi nedeniyle önümüzdeki aylarda dalgalanmalar bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Genel enflasyon oranı, Ekim 2022’deki yüzde 10,6’lık zirveden önemli ölçüde düştü ve son sekiz aydır yüzde 3’ün altında seyrediyor. ECB üyeleri hizmet enflasyonunun yüzde 3,7’den yüzde 4,1’e yükselmesine daha fazla dikkat edebilir. Bu oran, yurt içi enflasyon baskılarının temel göstergesi olarak görülüyor.

ECB, gelecek hafta yapılacak toplantıda en son enflasyon ve büyüme tahminlerini de açıklayacak. Bu tahminler, yıl içindeki potansiyel faiz indirimlerinin hızına ve seviyesine dair daha fazla ipucu verecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.