Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Credit Suisse Krizine İsviçre Merkez Bankası’ndan Faiz Hamlesi

İsviçre Merkez Bankası'nın art arda dördüncü faiz artış kararı bankacılık sektöründeki son çalkantıya rağmen ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu geldi. İşte detaylar;
Credit Suisse Krizine İsviçre Merkez Bankası’ndan Faiz Hamlesi
HABER GİRİŞ

ABD’li banka iflaslarının üzerine İsviçreli Credit Suisse’nin de UBS tarafından satın alınmasıyla büyüyen küresel bankacılık krizinin ortasında İsviçre Ulusal Bankası (SNB) faiz kararını duyurdu. SNB bugün politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 1,5’e çıkardı.

Ekonomist anketleri de kararın bu yönde olacağını söylüyordu. Banka bu karar ile faiz oranını art arda dört kez artırmış oldu.

Banka tarafından yapılan resmi açıklamada, “Enflasyonist baskıdaki yenilenen artışa karşı koymak için ek parasal sıkılaştırmanın devreye alındı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, orta vadede ülkede fiyat istikrarının sağlanması için daha fazla faiz artışına işaret edildi.

SNB’nin politika faizi üzerinde şahin hamlelerinin sınırlı kalmayacağı bildirilirken, bankanın uygun parasal koşulların sağlanması için döviz piyasasında da aktif olacağı kaydedildi.,

GCM Yatırım Banner

Banka ve Hükümet Tarafından Bankacılık Krizi Önlendi

İsviçreli bankaların SNB nezdinde bulunan vadesiz mevduatlarının, belirli bir eşiğe kadar yüzde 1,5 olarak belirlenen politika faiz oranı üzerinden fiyatlandırılacağı söylendi.

Yapılan açıklamada geçen hafta ülkenin yatırım bankası Credit Suisse’in satışına da değinildi. Credit Suisse’nin iflasının üzerine hükümetin bir takım görüşmeler sonucunda krizi önlediğine işaret edildi.

İsviçre Ulusal Bankası açıklamasında tahminlerini de güncelledi. Ortalama yıllık enflasyonu 2023 için yüzde 2,6 ve 2024 ile 2025 içinse yüzde 2 olarak öngördü. SNB’nin 2025 yılının sonu için enflasyon tahmini ise yüzde 2,1 seviyesinde oldu.

SNB başkanı Thomas Jordan, Mart ayı başında SNB’nin şu anda yüzde 3,4’te seyreden enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmeye kararlı olduğunu belirtmişti. Ancak İsviçre enflasyonu Şubat ayında yıllık analist beklentilerini de aşarak yüzde 3,4′e yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın