Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre’de Tarihi Devir: Credit Suisse!

Amerikan banka iflaslarının ardından ortaya çıkan finansal piyasa paniğini durdurmak için İsviçre acil bir kurtarma anlaşması yaptı. İşte detaylar;
İsviçre’de Tarihi Devir: Credit Suisse!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

İsviçreli yetkililer Pazar günü yaptığı açıklama ile UBS’nin İsviçre bankası Credit Suisse’i satın almak üzere anlaşmaya vardığını söyledi. İsviçre’nin en büyük bankası UBS söz konusu satın alıma, küresel banka sektöründeki krizin piyasayı daha fazla kargaşaya sürüklememesi için karar verdi.

İsviçre Ulusal Bankası tarafından yapılan açıklama ile UBS’nin bugün Credit Suisse’i devraldığını duyuruldu. Açıklamada, “Bu devralma, İsviçre federal hükümeti, İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Kurumu ve İsviçre Ulusal Bankası’nın desteğiyle mümkün oldu.” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu satın alımla finansal istikrarın güvence altına alacağını ve İsviçre ekonomisinin koruyacağı savunuldu. UBS, Credit Suisse için 3 milyar İsviçre frangı (3,25 milyar dolar) ödedi.

CNN Bussines haberine göre bahsi geçen satın alma miktarı, Credit Suisse’in Cuma günü piyasalar kapandığındaki değerinden yaklaşık yüzde 60 daha az.

Satışta Hissedar Onayına İhtiyaç Olmayacak

İsviçre hükümeti yasayı hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için değiştirmeyi kabul ettikten sonra anlaşmanın hissedarların onayına ihtiyacı olmayacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

UBS Başkanı Colm Kelleher konuya ilişkin olarak, “Bu satın alma UBS hissedarları için cazip ancak Credit Suisse açısından bu acil bir kurtarmadır.” dedi.

UBS ve Credit Suisse, küresel finansal sistemdeki en önemli 30 banka arasında yer aldığına ve birlikte yaklaşık 1,7 trilyon dolarlık varlığa sahip olduğuna dikkat çekildi.

İki Bankanın Birleşmesi Mevcut En İyi Sonuç

Credit Suisse Başkanı Axel Lehmann ise açıklamasında, “Son olağanüstü ve benzeri görülmemiş koşullar göz önüne alındığında, duyurulan birleşme mevcut en iyi sonucu temsil ediyor.” ifadelerini kullandı.

Credit Suisse için son derece zorlu bir dönem olduğuna işaret eden Lehmann, ekibin birçok önemli eski sorunu ele alarak yeni stratejisini uygulamak için çalıştığını vurguladı. Kalıcı bir sonuç için çözüme ulaşılması gerektiğinin altını çizdi.

ABD’nin Mali Sistemi Dirençli

Küresel finans piyasası düzenleyicileri, UBS’nin Credit Suisse’i devralma eylemini alkışladı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell ortak bir açıklamada bulunarak şöyle kaydetti;

“İsviçreli yetkililerin bugün finansal istikrarı desteklemek için yaptığı açıklamaları memnuniyetle karşılıyoruz. ABD’nin sermaye ve likidite pozisyonları ile bankacılık sistemi güçlü ve ABD mali sistemi dirençli.”

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ise konuya ilişkin, “İsviçre makamlarının hızlı hareket etmesini ve aldığı kararları memnuniyetle karşılıyorum. Düzenli piyasa koşullarını yeniden tesis etmek ve finansal istikrarı sağlamak için araçlardır.” diyerek dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın