Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Credit Suisse’e Büyük Darbe! Dünya Devi Fon Paylarını Azalttı

Credit Suisse’deki kriz büyüyor. Şimdi de dünyanın en büyük fonlarından biri olan Norveç Varlık Fonu’nun paylarını azaltması vurdu.
Credit Suisse’e Büyük Darbe! Dünya Devi Fon Paylarını Azalttı
YAYINLANMA ZAMANI

ABD bankacılık sisteminde başlayan kriz, Avrupa’ya da sıçradı. Geçtiğimiz günlerde Silvergate, Silicon Valley Bank ve Signature Bank olmak üzere üç ABD bankasının iflas etmesinin ardından, tüm dünyada bir panik havası başladı.

ABD ekonomi yönetimi başlarda bunun sistemik kriz olmadığını ve batan bankaları kurtarmayacağını açıkladı. Dün küçük bankalardan JP Morgan, Wells Fargo ve Bank of America gibi büyük bankalara mevduat akışı oldu.

Sorunun sadece küçük bankalarda olduğu söylentisi ilk başlarda piyasaları rahatlatsa da art arda gelen olumsuz haberler ABD Merkez Bankası’nın acil kredi programını devreye sokmasına yol açtı. JP Morgan’a göre FED, bu program ile sektöre 2 trilyon dolara varan likidite akışı sağlayacak.

Ancak asıl korku Credit Suisse’de yaşanan sıkıntıların baş göstermesiyle başladı. Bankanın hisseleri dün sert değer kaybıyla işlemlere kapatılırken, krizin büyümesi üzerine İsviçre Merkez Bankası’ndan destek istedi.

Norveç Varlık Fonu Credit Suisse’den Çıkıyor

İsviçre merkezli Credit Suisse’nin en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası daha önce sermaye artırımı yapmayacağını ve bankaya destek vermeyeceklerini bildirmişti. Bunun üzerine bankanın hisseleri sert düşerken, Avrupa’daki stres ortamı da iyice arttı. Credit’e bir darbe de Norveç’ten geldi.

GCM Yatırım Banner

Kaynakların aktardığı bilgiye göre dünya devi Norveç Varlık Fonu, Credit Suisse’deki paylarını yüzde 1,49’dan yüzde 1 seviyesine düşürdüğünü açıkladı. Hisselerin ne zaman elden çıkarılacağı açıklanmazken, zaten ateş hattında olan banka, gelen bu haberle bugün daha da kötü bir tabloyla karşılaşacak.

İçinde bulunduğu krizi atlatabilmek için dün İsviçre Merkez Bankası’ndan (SNB) yardım isteyen Credit’e olumlu yanıt geldi.

İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurulu (FINMA) ve SNB, gerekirse bankaya likidite sağlayacağını açıkladı. Edinilen son bilgiye göre Credit, İsviçre Merkez Bankası’ndan 50 milyar İsviçre frangı borç alacak ve bununla piyasadan kendi borçlanma kağıtlarını geri alacak.

ABD kaynaklı gelişmelerin çok yakından izlendiği ve finansal istikrarın sağlanması için Maliye Bakanlığı ile yakın temas halinde olunduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.