Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriz Büyüyor! Credit Suisse, Merkez Bankasından Yardım İstedi

Financial Times’ın haberine Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası’ndan destek istedi. İşte detaylar;
Kriz Büyüyor! Credit Suisse, Merkez Bankasından Yardım İstedi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) önde gelen bankaların iflası, küresel piyasalarda büyük bir endişeye yol açtı. Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın yaşadığı krizlerin ardından dünya gündemine İsviçre merkezli banka olan Credit Suisse oturdu.

Financial Times’ın (FT) haberine göre Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankası’na yardım çağrısında bulundu. Varlık Yönetim şirketi Opimas’ın kurucusu Octavio Marenzi, İsviçre Merkez Bankası’nın müdahale etmesinin ve cankurtaran halatı görevi görmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Credit Suisse’nin başarısızlığının ve mevduat sahiplerinin zarara uğramasının İsviçre Merkez Bankası’nın itibarını zedeleyeceğini paylaştı.

Reuters’in aktardığı bilgilere göre ise Credit Suisse’in en büyük yatırımcısı olan Suudi Ulusal Bankası, İsviçre merkezli bankaya daha fazla mali yardım sağlamayacak.

Ünlü ekonomist ve iş adamı Robert Kiyosaki, ABD’li bankaların iflasının ardından sırada Credit Suisse olduğunu kaydetmişti.

GCM Yatırım Banner

Tüm bunlara rağmen Credit Suisse CEO’su Ulrich Koerner, likiditeye yönelik bir sorunlarının olmadığını vurguladı. Bankanın genel başkanı Axel Lehmann ise herhangi bir devlet yardımına ihtiyaç olup olmadığı konusunda yorum yapmaktan kaçınarak güçlü sermaye oranlarının, çok güçlü bilançolarının olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın