Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Credit Suisse Hisselerinde Çöküş Sürüyor: İşlemler Durduruldu

İsviçre Merkezli yatırım bankası Credit Suisse’nin hisseleri üst üste ikinci gün düşüşünü sürdürdü. Detaylar haberde…
Credit Suisse Hisselerinde Çöküş Sürüyor: İşlemler Durduruldu
Yorum

Son dönemde bankacılık sektöründe yaşanan iflasların ardından, gözler İsviçre merkezli yatırım bankası Credit Suisse’ye çevrilmiş durumda. Bankanın hisseleri üst üste ikinci kez yüzde 20’den fazla düştü. Böylece bankanın hisseleri tüm zamanların en düşük seviyesini görmüş oldu. Bu düşüş sonrası bankanın hisselerinde alım satım işlemleri durduruldu.

Hisselerdeki düşüş, Credit Suisse’in en büyük yatırımcısı Suudi Ulusal Bankası’nın daha fazla mali yardım sağlayamayacağını bildirmesinin ardından gerçekleşti. Suudi Ulusal Bankası Başkanı Ammar Al Khudairy verdiği demeçte, düzenlemeler ile ilgili bir sorun olduğunu belirterek, daha fazla yardım sağlayamayacaklarını söyledi.

Credit Suisse hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler ve finans yöneticileri, teknoloji odaklı borç veren Sillicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate’in geçen haftaki iflaslarının ardından bulaşma endişelerini yatıştırmaya çalıştı. Buna rağmen özellikle küçük kurumlara dair endişeler devam ediyor.

Faiz oranlarındaki hızlı artışlar, bazı işletmelerin bankalardan aldıkları kredileri geri ödemelerini veya ödemelerini zorlaştırarak, aynı zamanda bir durgunluktan endişe duyan borç verenlerin zarar etme şanslarını artırdı.

Riyad’da düzenlenen bir panelde konuşan Credit Suisse Başkanı Axel Lehmann, bilançonun riskten arındırılmasına vurgu yapıldığını söyledi. Lehmann, gelecekte bir tür devlet yardımını reddedip reddetmeyeceği sorulduğunda, “Konu bu değil. Güçlü sermaye oranlarımız, çok güçlü bilançomuz var. Hepimiz güvertedeyiz. Yani konumuz bu değil.” yanıtını verdi.

UniCredit de dahil olmak üzere birkaç İtalyan bankası da Çarşamba günü yaşanan keskin düşüşlerin ardından otomatik ticaret durdurmalara tabi tutuldu. Yatırımcılar ayrıca, Credit Suisse’nin 2022 ve 2021 mali raporlama süreçlerinde önemli zayıflıklar olduğuna dair değerlendirmeleri takip ediyor.

2022′nin sonlarında banka, daha yüksek nakit mevduat çekilmesi, vadesi gelen mevduatların yenilenmemesi ve 2022′nin üçüncü çeyreğinde ortaya çıkan oranları önemli ölçüde aşan seviyelerde net varlık çıkışları gördüğünü açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu