Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Ulusal Bankası’nın Faizde ECB’yi Takip Etmesi Bekleniyor

Analistler, İsviçre Ulusal Bankası’nın geçen haftaki ECB kararına benzer bir faiz adımı atmasını bekliyor. Ayrıntılar şöyle...
İsviçre Ulusal Bankası’nın Faizde ECB’yi Takip Etmesi Bekleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Reuters tarafından yapılan ekonomist anketine göre İsviçre Ulusal Bankası (SNB) Perşembe günü düzenleyeceği toplantıda, politika faizini 50 baz puan artıracak. Bu geçen hafta Avrupa Merkez Bankası’nın almış olduğu 50 baz puanlık faiz kararını takip edecek.

Yatırım bankası Credit Suisse’in iflasının da etkisiyle hisselerdeki düşüş küresel ekonominin sağlığına ilişkin endişeleri gösterirken, piyasalar şu anda 25 baz puanlık daha küçük bir artış için yüzde 50’ye yakın bir olasılığı fiyatlıyor

UBS Group’un, Credit Suisse’i satın almasına rağmen, yatırımcılar bazı tahvil sahiplerinin uğrayacağı kayıplardan dolayı endişe duymaya devam ediyor.

Faiz Artırımlarının Sürmesi Bekleniyor

17-20 Mart Reuters anketinde 27 ekonomistin 21’i, enflasyonun Ocak ayından bu yana yükselişini sürdürmesi nedeniyle, merkez bankasının Perşembe günü politika faizini üst üste ikinci kez 50 baz puan artırarak yüzde 1,50’ye çıkaracağını tahmin etti.

Diğer yandan yarın Federal Rezerv de faiz kararını açıklayacak. FED’in faiz artırımında 25 baz puanlık bir artırım yapacağı tahmin ediliyor. Kümülatif faiz artışlarında birçok büyük merkez bankasının gerisinde olan İsviçre Ulusal Bankası’nın (SNB) 25 baz puanlık bir artışa gitmesini yalnızca altı ekonomist bekliyordu.

GCM Yatırım Banner

J. Safra Sarasin Baş ekonomisti Karsten Junius, İsviçre Ulusal Bankası’nın zor bir durumla karşı karşıya kalacağını belirterek, enflasyonist baskılar ile mücadelede, bankaların istikrarını koruma ihtiyacıyla dengelemek zorunda kalacağını söyledi.

SNB başkanı Thomas Jordan, bu ayın başlarında, merkez bankasının şu anda yüzde 3,4’te seyreden enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmeye kararlı olduğunu söyledi. En son anket, enflasyonun gelecek yıla kadar SNB’nin hedefinin üzerinde kalacağını gösteriyor. Bu da daha fazla oran artışının gelebileceğini düşündürüyor.

Ankete katılanların çoğu, politika faizinin yüzde 1,50’de veya biraz daha yüksekte zirve yapacağını tahmin etti. Bu, FED ve ECB’nin sırasıyla yüzde 5,00-5,25 ve yüzde 3,75’lik zirve oranlarına yönelik beklentilerin çok altında.

İsviçre Frangında Kayıp Sürebilir

Bu tahmin nedeniyle İsviçre frangının, euro karşısında daha fazla değer kaybedebileceği tahminleri yapılıyor. Barclays analistleri, bankalarla ilgili son piyasa endişelerinin, SNB’nin politika normalleşmesini engellememesi gerektiğini ve gerekirse hedeflenen likidite araçlarıyla bunun ele alınması gerektiğini söyledi.

Analistler değerlendirmesinde, “SNB’nin son dönemde enflasyona yönelik şahin söylemi ve CHF’nin değer kazanması yönündeki güçlü tercihi doğrultusunda, politika faizi için yukarı yönlü riskler görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Merkez bankası, güvenli liman para birimini dizginlemek için yıllardır yürüttüğü kampanyadan geçen yıl ayrıldı ve frangı desteklemek için piyasalara müdahale etti. Zayıflayan İsviçre ekonomisinin bu yıl yalnızca yüzde 0,6 ve 2024’te yüzde 1,4 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın