Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası’ndan 50 Baz Puanlık Faiz Artışı

Avrupa Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Küresel piyasalar faiz kararının ardından açıklama yapacak olan Lagarde'ın sözleriyle yön bulacak.
Avrupa Merkez Bankası’ndan 50 Baz Puanlık Faiz Artışı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar, yaklaşık bir haftadır batan ABD bankaları ve Credit Suisse tarafından gelen haberlerle yüksek oynaklık yaşıyor. Bugün ise gözler Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararına çevrilmişti. Açıklanacak veriler ve faiz kararının ardından ECB Başkanı Christine Lagarde’ın yapacağı konuşma piyasalara yön verecek.

Banka, 16 Mart toplantısında refinansman faizini 50 baz puan artırdı. Böylelikle yüzde 3,00 olan faiz oranı yüzde 3,50‘ye çıkarılmış oldu.

Yatırımcılar tarafından merakla beklenen Mart faiz tahmini ABD’de başlayan ve Avrupa’ya sıçrayan bankacılık sektörüne ilişkin endişelerle birlikte değişmişti. Piyasalar Credit Suisse krizinin ardından, bankanın 50 baz puanlık faiz artışı ihtimalini azaltmış ve 25 baz puanlık artış beklentisini yükseltmişti.

Banka son toplantıda politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 2,50’den yüzde 3,00 seviyesine çekmişti.

Bankadan yapılan açıklamada mevduat faizinin yüzde 3’e, marjinal fonlama faizinin yüze 3,75’e yükseltildiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Geçen hafta  ABD’de Silicon Valley Bank’in (SVB) iflası, bu hafta ise Credit Suisse hisselerinde yaşanan sert düşüşler sonrasında ECB’nin faiz artırım oranını kısması beklenirken, yaşanan endişelerin kararları etkilemediği görüldü.

Enflasyon Endişeleri Devam Ediyor

Bankanın karar metninde, enflasyonun çok uzun süre yüksek kalmasının beklendiği, yüzde 2’lik hedefe ulaşmak için faiz oranının 50 baz puan artırılmasına karar verildiği belirtildi.

Mevcut piyasa gerilimlerinin yakından izlendiği, Yönetim Konseyi’nin fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak için gereken şekilde yanıt vermeye hazır olduğu ifade edildi.

Yüksek belirsizlik ortamına dikkat çekilen para politikası kararlarında, büyüme tahminlerine de yer verildi. Euro Bölgesi ekonomisinin 2023 yılında yüzde 1, gelecek yıl ve 2025’te yüzde 1,6 oranında büyümesi öngörülüyor.

Karar metninde, bankacılık sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili olarak “Euro bölgesi bankacılık sektörü, güçlü sermaye ve likidite pozisyonları ile dirençlidir.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın