Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Son Enflasyon Rakamlarına Göre Deflasyonist Baskı Sürüyor

Çin’de son açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamları, daha fazla politika desteğine ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Ayrıntılar haberde…
Çin’in Son Enflasyon Rakamlarına Göre Deflasyonist Baskı Sürüyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de Ekim ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı. Fiyat artışları Covid pandemisi sonrası hükümetin düzensiz toparlanmaya devam etmesi nedeniyle Ekim’de beklenti üstü düşüş kaydetti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, Ekim ayı tüketici fiyat endeksinin yıllık bazda yüzde 0,2 oranında küçüldüğünü açıkladı. Bu rakam ekonomistlerin yüzde 0,1 olan beklentisini aştı.

Son rakamlar Çin’in TÜFE’sinin Eylül ayında beklenmedik bir şekilde sabit kalmasının ardından geldi ve bu da daha fazla politika desteğine olan ihtiyaca işaret ediyor.

Üretici fiyatları, beklenen yüzde 2,7′lik düşüşün biraz altında kalarak yüzde 2,6 düştü ve art arda 13′üncü aydır negatif bölgede bulunuyor. Çin’in ÜFE’si Eylül ayında yüzde 2,5 seviyesindeydi ve bu da fabrikalardaki deflasyonist baskıların devam ettiğini gösteriyor.

Pinpoint Asset Management başkanı ve baş ekonomisti Zhiwei Zhang, “Çin hâlâ deflasyonist bir ortamda. Yurt içi talep durgun olmaya devam ediyor” değerlendirmesini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Son veriler büyümenin yavaş kaldığını öne sürse de Pekin hedefli politika desteği sağladı. Tüketici güvenini daha da zedeleyen şey, Çin’in en büyük gayrimenkul geliştiricilerinden ikisinde devam eden borç krizidir. Çin’in emlak sektörü ekonomisinin yaklaşık yüzde 30′unu oluşturuyor.

Zhang, bütçe açığının artması ve emlak geliştiricilerinin potansiyel olarak hükümetten destek almasıyla birlikte iç talebin gelecek yıl iyileşebileceğini söyledi. Yatırımcılar, Çin tüketiminin gücünü ölçmek için bu yılın 11 Kasım’da sona eren Bekarlar Günü alışveriş festivalini takip edecek. Gelen son bilgiler festivale ilişkin heyecanın azaldığı yönünde.

Ekonominin geleceğine ilişkin tahminler de olumlu yönde revize ediliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) son yaptığı açıklamada, Çin’in bu yıl ve gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerini yükseltti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.