Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Çin’e Güzel Haber: Tahminler Yükseltildi

Uluslararası Para Fonu, Çin’in bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Detaylar geliyor…
IMF’den Çin’e Güzel Haber: Tahminler Yükseltildi
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından Çin için büyüme tahminleri yukarı yönde revize edildi. IMF, Çin’in 2023 büyüme tahminini yüzde 5,4′e yükseltirken, beklenenden daha iyi üçüncü çeyrek büyümesine ve Pekin’in son politika duyurularına atıfta bulundu.

Ancak IMF, gayrimenkul piyasasındaki zayıflığın devam etmesi ve dış talebin azalması nedeniyle büyümenin gelecek yıl yavaşlayarak yüzde 4,6′ya düşmesini bekliyor. Ekim ayında IMF, Çin’e yönelik büyüme tahminini bu yıl yüzde 5′e, gelecek yıl ise yüzde 4,2′ye düşürmüştü.

IMF Genel Müdür Yardımcısı Gita Gopinath açıklamasında, “Finansal kurumların daha düşük sermaye tamponlarına ve artan varlık kalitesi risklerine sahip olması nedeniyle finansal istikrar riskleri arttı ve hala artıyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, Gopinath’ın Çin Halk Bankası Başkanı Pan Gongsheng, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) Başkanı Yi Huiman, Ulusal İstatistik Bürosu Komiseri Kang Yi, Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, Maliye Bakan Yardımcısı Liao Min ve EXIM Başkanı Fulin Wu ile görüştüğü belirtildi.

Çin, üçüncü çeyrekte gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 4,9 büyüyerek beklentileri aştığını ve tüm yıl için yaklaşık yüzde 5 veya daha fazla büyüme tahminlerini desteklediğini açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Gopinath yaptığı açıklamada, “Yetkililerin emlak piyasasında gerekli düzenlemeyi yapma hedefi memnuniyetle karşılanıyor. Zorluk, ekonomik maliyetleri en aza indirmek ve makrofinansal istikrara yönelik riskleri kontrol altına almaktır.” ifadelerini kullandı.

Ekonomistler, emlak sektöründeki gerileme ve yerel yönetim borç krizinin birleşiminin Çin’in uzun vadeli büyüme potansiyelinin çoğunu yok edebileceğini söylüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın